Springen naar inhoud

Bir anlik düs!

This topic has been archived. This means that you cannot reply to this topic.
Er zijn 7 reacties in dit onderwerp

#1 Murathan

Murathan
  • Leden
  • 305 berichten

Geplaatst op 24 januari 2003 - 02:02

Bir anlik düstür hayat. Ve bir agacin altinda gölgelenmek kadar kisa. Nice güzellikler vardir, nice hasretler vardir henüz baslayan, nice sevdalar vardir kainat kadar azametli. Hepsi; ama hepsi bir kasik hüzünle noktalanmaya mahkumdur.........

Yasanan her güzellik, baslayan her sevda, isik hiziyla gecer ömrün kenarindan. Insana yalnizca gecirdikleri arkasindan buruk bakislar kalir............

Dünya cok gaddardir, cok mekkardir, yani her yani tuzaklarla doludur. Bir üzüm yedirir, bin tokat vurdurur. O cilgin bir ata benzer; sen ona ne kadar yapisirsan yapis, eninde sonunda seni disariya atacaktir........

Bütün düsler saniyelerle sinirlidir. Ayni düsü yakalamak ise cogunlukla imkansizdir. Bu düsün neticesinde dil ile degil, hal ile veda zamani geldi mi, bütün cirpinislar bütün sedalar yetersiz kalir.  
Sonunda veda bütün dostlara ilan edilir ve yolcu inleyen bir selanin ardindan bir gelin edasiyla yeni mekanina ugurlanir.
Giden yolcu, sevenlerinin cagrilarina kapalidir artik. Ne körpe bir gelin, ne civan bir yigit bu cagrilar neticesinde vedasini geri alir.

Olüm ölene bayram bayrama sevinmek var
Oh ne güzel bayramda tahta ata binmek var." (NFK)

"Ey dost, cani sen aldiktan sonra, ölmek seker gibi tatli. Seninle olduktan sonra ölüm, tatli candan daha tatli." (Mevlana)

Murathan

Not: Sizinti dergisinin ocak 2003 sayisindan bolum bolum olumu hatirlatan bu enfes yaziyi aktarmis oldum......
Bana gelmen icin engelsem eger, devir beni devir asana kadar!

#2 Asude

Asude
  • Validating
  • 685 berichten

Geplaatst op 24 januari 2003 - 02:04

Sahane.........
Imzami Tasiyan her yazida ben yasiyorum!
Her son yeni bir baslangica gebedir ve her baslangic yeni umutlari beraberinde getirir..

#3 aylin

aylin
  • Leden
  • 158 berichten

Geplaatst op 24 januari 2003 - 22:15

Citeren

Olüm ölene bayram bayrama sevinmek var  
Oh ne güzel bayramda tahta ata binmek var." (NFK)  

Cok hos!!!

#4 KvB

KvB
  • V.i.p.
  • 5722 berichten

Geplaatst op 25 januari 2003 - 00:22

Yasanan her güzellik, baslayan her sevda, isik hiziyla gecer ömrün kenarindan. Insana yalnizca gecirdikleri arkasindan buruk bakislar kalir............

:D
Dünyada inanmazdım biteceğine,
Beni böyle bırakıp gideceğine..
Şarkıların günahı yok acıtan sensin içimi,
Hangimiz istedi söyle bu adaletsiz seçimi...

#5 derya

derya
  • Leden
  • 189 berichten

Geplaatst op 25 januari 2003 - 16:30

Gercekten mukemmel eferim sana :wink: !!!

:D  :D  :D

#6 KvB

KvB
  • V.i.p.
  • 5722 berichten

Geplaatst op 25 januari 2003 - 16:44

Sagolasin, ama o yazdigim parca o hikayenin icinden alinmisti.
Kendi eserim degildir, yanlis anlasilmasin :D
Dünyada inanmazdım biteceğine,
Beni böyle bırakıp gideceğine..
Şarkıların günahı yok acıtan sensin içimi,
Hangimiz istedi söyle bu adaletsiz seçimi...

#7 Murathan

Murathan
  • Leden
  • 305 berichten

Geplaatst op 28 januari 2003 - 02:31

Bazen bütün güzelliklerin basladigi mesut bir bahar aksami hayatin veda cigligini isitirsiniz acimasizca. En beklenmedik bir zamanda misafirlerin en büyügü kapiyi calmistir; kimin emanetinin vakti dolmussa onu alip götürmeye gelmistir. Bakarsiniz hayat bir müddet önce gülen, konusan, hisseden; ama simdi önünüze uzatilan bir cesedin kirpiklerinin altina gizlenmistir. Ruhunuz karisir, garip bir hüzünle sarsilirsiniz. Gönlünüz gözünüzden akan yaslari tercümeye calisir. Gönül ile gözyasinin dügümlendigi yerde, hüzün ve aci kesisir. Isyan etmek istersiniz, ne isyan ne de gözyasi geri getirmez gideni. Giden, bir mechule yelken acmis ve dönüsü olmayan yolculuga cikmistir artik. Geride kalanlara, önce feryat sonra da suskunluk kalmistir.....

Tabut, hayattayken hazirladigimiz amellerin ceyiz sandigidir. Bas üstünde, omuzlarda tasinacagimiz dünyaya ait son istirahat vasitasidir. Öbür alemdeki mekanimiz bu sandikta gidenlerle dösenecektir.

Kisa ömür, bir baska hayata tohum olmak icin toprakla kucaklasmaya mecburdur. Toprak yavrusunu yeniden bagrina basmak icin bekleyen cilekes bir anadir; dostlar meclisine acilan uhrevi pencere, kendine atilan bedeni ahirete hazirlayan maya...

Kalp ibrelerini Hakk' a ayarlayan gönül erleri, her ani dolu dolu yasayarak Rablerinden gelen mesaja göre hayatlarini tanzim edecekler ve sirat-i müstakimden (dogru yoldan) ayrilmayacaklardir. Dünya ahiretin tarlasidir. Bu tarlada ne ekilirse, yolculugun sonunda o bicilecektir......

Marifet, dünyanin gönderirken mahsun oldugu, topragin da misafir etmek icin sabirsizlandigi bir bedenle Hakk'a yürümek ve herkes aglarken gülerek dünya misafirhanesini terk etmektir.

Ayni derginin ayni sayisinin ayni bolumunden yine secmeler aktarmis oldum.......

Murathan
Bana gelmen icin engelsem eger, devir beni devir asana kadar!

#8 Asude

Asude
  • Validating
  • 685 berichten

Geplaatst op 28 januari 2003 - 08:52

Citeren

Marifet, dünyanin gönderirken mahsun oldugu, topragin da misafir etmek icin sabirsizlandigi bir bedenle Hakk'a yürümek ve herkes aglarken gülerek dünya misafirhanesini terk etmektir

Rabbim huzuruna varacagimiz o gunde utandirmasin INSAALLAH
Imzami Tasiyan her yazida ben yasiyorum!
Her son yeni bir baslangica gebedir ve her baslangic yeni umutlari beraberinde getirir..