Springen naar inhoud

- - - - -

GELENEKSEL RAMAZAN TARTIŞMALARI

• Please log in to reply
Er zijn 35 reacties in dit onderwerp

#1 BERK

BERK

fe eyne tezhebu

• V.i.p.
  • 1651 berichten
  • Geslacht:Man
  • Interests:...

Geplaatst op 01 juli 2012 - 11:51

Ramazan ayı yaklaşıyor ve bir sürü klasik tartışma başlayacak yine. Bir gurup insanın samimi hislerinden bir gurup insanın ise ortalığı karıştırmak amacıyla başlattıkları tartışmaları şimdiden başlamadan bitiriyorum.
  • Yemek- içmek kesinlikle orucu bozar
  • Unutarak yemek içmek orucu bozmaz. Orucunu tutmaya devam et.
  • Dişlerini yeme içme vakti içinde fırçala. Yumurta kapıya gelince fırçalayıp, polemik yapmanın anlamı yok.
  • Bir hastalığın varsa ve oruç tutmak bu hastalığı ilerletiyorsa, verilen ruhsat sınırlarında orucunu erteleyebilir veya belirtilen yükümlülükler çerçevesindeki haklarını kullanabilirsin.
  • Yolculuk hali oruç tutmamak için ruhsatı verilen bir haldir dileyen bu hakkını kullanabilir ama gücü ve imkânı olan bu gücünün sınırlarını zorlayarak orucunu tutsun.
  • Rü'yet-i hilâli (hilâlin görülmesi)  durumunu çıplak gözle takip edin. Allah bilmem ne aletleriyle gökyüzüne bakın vs demiyor. Çıplak gözle bakın ve şartı varsa orucu tutun yoksa tutmayın. Boş verin o ülke başlamış, şu ülke başlamamış tartışmalarını. Zorlaştırmayın işi, Allah salih niyetinize ve kalplerinize bakar.
  • Ramazan bir ibadet ayıdır festival haline dönüştürmenin ve sofrayı çeşitlendirip oruç ayını israf ayına çevirmenin anlamı yok. Sofrasında iki çeşitten fazla yemek olana, aç kalanlar hakkını helal etmezse yeridir. Her aç kalanın açlığında, tok yatanın da payı vardır. Ramazan ayı yeme içme ayı değil, yeme içmede ve bir çok alanda sabır gösterme ayıdır.
  • Gece sahura kalkmak bir niyettir. Kalben niyet yeterlidir. Kalben oruç tutmaya niyeti olan bunu dille tasdik etmezse oruca niyetli sayılır.
  • Kocanı ya da karını öpmek orucu bozmaz.
  • Ruj sürmek orucu bozmaz. Rujunu yemek orucunu bozar.
  • İstersen iftarını cinsel münasebetle açabilirsin. Bunun bir mahsuru yok ama bir gereği de yok.
  • Sen oruç musun yok ben Berk’im oruç kardeşim gibi espriler yapmayın hava sıcak, karnımız aç hiç çekilmiyor. Kimsenin tuttuğu ya da tutmadığı orucu araştırmayın.
  • Oruç tutmayanlar bırakın dilediği kadar gözümüzün önünde yiyip içsin. Bunu bir kavga sebebi yapmayın. Bu durum onun kendi kişiliğine ayna tutar ya da bilmiyor olabilir.
  • Sigara içenler uyanıklık yapıp sigara içilen yerlere girip dumanından faydalanmasın. Adam gibi sabırlı olun.
  • Sahura kalkmadan oruç tutulabilir ama sahura kalkmanın verdiği manevi hazdan da faydalanın.
  • Yalan söylemek, küfretmek orucu bozmaz. Hak eden adama küfredebilirsiniz ama küfür ve yalan çok ayıp şeyler. Ağzınıza biber sürerler :)
  • Orucunuzu bitirdikten sonra yaptığınız bayramın adı ramazan bayramıdır şeker bayramı değil.
  • Dayak yemek orucu bozmaz :)

Ciddi Tartışmaların Cevabı:
  • Kadın kendine ait özel günlerde oruç tutabilir. Daha doğrusu tutan kadının orucu geçerlidir. Oruç abdestle yapılan bir ibadet değildir. Hatta bu yüzden cenabet cenabet oruç tutabilirsin ama namaz kılamazsın.
  • İmsak vakti denilen vaktin zamanlaması yanlıştır. Siyah ipliğin beyaz iplikten ayrılma saati imsak değildir. İmsak vaktinden yaklaşık 45 dakika sonradır. Bu yüzden imsak vaktinden sonra da yeme içme ruhsatı vardır.
  • Teravih namazının oruçla ilgisi yoktur. Dileyen kılar dileyen kılmaz. Böyle bir namaz şartı yoktur. Kılanlar da mümkünse jet imam aramasınlar. 4 rekat kılsınlar temiz kılsınlar.
Neyse şimdilik bu kadar aklıma geldikçe yazarım ve yazdıklarım sadece beni bağlar ve de yazdıklarımın doğuracağı tüm sorumlulukları üstleniyorum.
Harekete bile geçiremeyen imanın, sırattan geçirmesine imkan var mı?
we need a little movement!

#2 üfürükçü

üfürükçü

Ismail abi

• Leden
  • 5822 berichten
  • Opleiding/Beroep: malumatfuruşluk

Geplaatst op 01 juli 2012 - 14:39

asri saadeti anlatirken yunan mitolojisini anlatirmis gibi melodrama sarilan metroseksuel hocalarimizi simdiden sarkozyliyorum. camiilerde oflu hoca esprilerine de son verilsin artik.

toplu iftar yemekleri faydali mi faydasizmi, reklammi hayirmi tartismasi son ramazandan kalma sonucsuz bir tartisma.

CHP iftar cadirinda ezan okunmayan yemege baslamak operada futbol tezahurati yapmaya benzer.
Gemiler batar mı ki ?

#3 Attar

Attar
  • Leden
  • 9928 berichten
  • Opleiding/Beroep: Karalayan el

Geplaatst op 02 juli 2012 - 00:08

Forumda insan kalmamis ki konusulsun.
Dama cikma iz olur

emmoğlu

#4 purple

purple
  • V.i.p.
  • 1239 berichten
  • Geslacht:Vrouw
  • Opleiding/Beroep: Muallime aday adayi

Geplaatst op 03 juli 2012 - 02:39

Citeren

Ciddi Tartışmaların Cevabı:
  • Kadın kendine ait özel günlerde oruç tutabilir. Daha doğrusu tutan kadının orucu geçerlidir. Oruç abdestle yapılan bir ibadet değildir. Hatta bu yüzden cenabet cenabet oruç tutabilirsin ama namaz kılamazsın.

• İmsak vakti denilen vaktin zamanlaması yanlıştır. Siyah ipliğin beyaz iplikten ayrılma saati imsak değildir. İmsak vaktinden yaklaşık 45 dakika sonradır. Bu yüzden imsak vaktinden sonra da yeme içme ruhsatı vardır.

• Teravih namazının oruçla ilgisi yoktur. Dileyen kılar dileyen kılmaz. Böyle bir namaz şartı yoktur. Kılanlar da mümkünse jet imam aramasınlar. 4 rekat kılsınlar temiz kılsınlar.
Neyse şimdilik bu kadar aklıma geldikçe yazarım ve yazdıklarım sadece beni bağlar ve de yazdıklarımın doğuracağı tüm sorumlulukları üstleniyorum.

Yazi için tesekkur ederim. Yalniz merak ediyorum, kadinlarin özel hallerinde oruç tutabileceklerini neye dayanarak söylüyorsun? Bilgilendirirsen memnun olurum.

(Sorum ciddi, yoksa hesap sormak için falan sormuyorum.)

Elhamdullilah.

#5 BERK

BERK

fe eyne tezhebu

• V.i.p.
  • 1651 berichten

Geplaatst op 03 juli 2012 - 17:07

Bericht bekijkenpurple, op 03 juli 2012 - 02:39 , zei:

Yazi için tesekkur ederim. Yalniz merak ediyorum, kadinlarin özel hallerinde oruç tutabileceklerini neye dayanarak söylüyorsun? Bilgilendirirsen memnun olurum.

(Sorum ciddi, yoksa hesap sormak için falan sormuyorum.)

Ramazan ayında hanımların muayyen günlerde oruç tutamayacağını belirten kaynak Kuran değildir. Kuran’dan aldıkları ilham ile bunu ortaya koyan alimlerdir. Aynı şekilde ben de Kuran’dan aldığı ilham ile kadınların muayyen günlerde eğer kendilerine ağır gelmiyorsa ve zorlanmıyorlarsa tutabileceklerini belirten alimlerin görüşlerini benimsiyorum. Bu benim şahsi görüşüm değildir. Okuduklarımdan edindiğim kazanımlardır. Neden böyle olduğuna inandığımı sorarsanız şöyle izah edebilirim;

Evvela Bakara süresi 185. ayeti inceleyelim;

…. Kim hasta ya da yolculukta olursa, (orucu) tutmadığı günler sayısınca diğer günlerde (tutsun). Allah, size kolaylık diler, zorluk dilemez. (Bu kolaylık) sayıyı tamamlamanız ve sizi doğru yola (hidayete) ulaştırmasına karşılık Allah'ı büyük tanımanız içindir. Umulur ki şükredersiniz.

Kuran’ın hiçbir yerinde kadınların muayyen günlerde oruç tutmayacağına dair bir yasak ve emir yoktur. Sadece hastalık durumlarında verilen bir ruhsat vardır. Ayetten de anlaşılacağı üzere orucu tutmama sebebi temizlik, abdestsizlik veya necis olma gibi durumlar değil, “hastalık ve yolculuk” olarak belirtilmiştir ama bu illa tutmayın şeklinde değil, tutmayabilirsiniz şeklinde ruhsat olarak belirtilmiştir. Çoğu âlim, kadınların bu özel gününü kendisini zorlayan ve oruç tutmasına engel olan bir hastalık olarak görmüştür ve dileyen tutmayabilir şeklinde içtihat etmiştir. Hâlbuki ayette “eza” diyor. Yani hastalıktan daha küçük ve daha az rahatsız eden bir şey. Velev ki bu bir hastalık dahi olsa, nasıl ki hastalık anında kişi güç yetireceğine kanaat getirip orucunu tutmaya karar verip, başarılı şekilde tutarsa bu orucun kazası gerekmez aynen bunun gibi adet zamanlarında da kadın bu orucu tutacağına kanaat getirip orucunu tutarsa, orucu öylece kabul görür. Bu yüzden orucunu başarılı şekilde tutup iftar edenlerin tuttukları orucu tekrar kaza etmesine gerek yoktur. Eğer kadının muayyen gününde kendisinden gelen kanın necaseti yüzünden oruç tutulmuyorsa o zaman elbisesine her necis pislik bulaşan ya da eli kolu her kanayan kişinin de orucunu bozması lazım. Başta da dediğim gibi oruç abdeste bağlı bir ibadet değildir ve orucun hükmü namaz kılmanın hükmünden farklıdır. Oruç da yeme, içme ve şehevini durumlar için bir sabır söz konusudur. Bu hususla ilgili daha detaylı araştırma isteyenler Mustafa İslamoğlu’nun bu husustaki yazı ve sohbetine müracaat edebilir.

Veranderd door BERK, 03 juli 2012 - 17:08

#6 Attar

Attar
  • Leden
  • 9928 berichten

Geplaatst op 03 juli 2012 - 22:43

Adet halindeki kadinlarin durumu en fazla 10 gunden itibaren hastalik olarak gecer. Ben kendimi alamiyorum bu necis yaziyi red ediyorum. Bu kadarda carpitilmas hastalik diye! Bir kadin necis halinda ibadet yapmamasi gerekir. Adi ustunde necislik halinde. Hayizin biyolojik bir yapisi var ve bu zaman icinde asamali. Bunlarin gecirmeden once nasil hastalik olarak yorumlanilabiliyorsalar. Akillara isyan resmen.

Fazla tefuaratta girmek istemiyorum.
Dama cikma iz olur

emmoğlu

#7 üfürükçü

üfürükçü

Ismail abi

• Leden
  • 5822 berichten

Geplaatst op 04 juli 2012 - 08:46

super bir tartisma, hemde islamoglunun kaynak gosterildigi bir tartisma. bayiliyorum.

Yasar Nuri hocanin pabucunu boyle icazetsiz bir adammi dama atacakti? Eskiden ona has seylerdi bunlar, ayetleri hadis kulliyatindan bagimsiz ele alip, mesnedlerinide o sekilde delillendirmeyi ne guzelde yapardi hoca. Yasar hocanin numarasini siyaset dusurdu. Ne guzelde ortaya karisik mantikli cumleler kuruyordu, boyle gaz verip kral ciplak diyordu.

Mantiginiz aliyormu? keh keh keh....

Ak partili olun akilli olun namazinizi kilin uleyn.
Gemiler batar mı ki ?

#8 Attar

Attar
  • Leden
  • 9928 berichten

Geplaatst op 04 juli 2012 - 16:11

yasar+islamoglu=kanka

:dribble:

gozlerim doldu gozlerimmmm.
Dama cikma iz olur

emmoğlu

#9 BERK

BERK

fe eyne tezhebu

• V.i.p.
  • 1651 berichten

Geplaatst op 04 juli 2012 - 16:51

Yahu bırakın şu yeşilçam sahnelerinin nevi şahsına münhasır imam ayaklarını. Söyledikleriniz haricinde söylenenleri gaflat ve delalet sayan aklınızın, akil bir akıl olduğuna dair delilleriniz varsa buyrun paylaşın ki bilelim bu hususta ne kadar otoriter olduğunuzu. Eğer sigara zararlıysa bunu peygamber de söylese zararlıdır, İslamoğlu söylese de zararlıdır, şeytan bizzat kendisi söylese de zararlıdır. Hakikatin rengi söyleyen kişiye, olay yerine, söyleme üslubuna göre değişmez. Evet belki söyleyen kişi olaya temkinli yaklaşmamızı sağlayabilir ama bu durum onun asla hakikat olmadığı anlamına gelmez. Bırakın siz şimdi o söylemiş, bu söylemiş ayaklarını da konu ile ilgili farklı argümanlarınız varsa buyrun paylaşın biz de derin ilminizden (!) faydalanmış olalım. Attar bilhassa sen, kaç yıldır yazıyoruz ama halen şu tavırlarını bir kenara bırakıp yaw acaba benim bildiklerimde bir kusur olabilir mi diye düşünmedin. Vallahi billahi sen peygamber efendimizin zamanında Mekke'de yaşayan halktan bir fert olsaydın sorgulamayan, teslimiyetçi ve gelenekçi yapın yüzünden Peygamberimizin getirdiğine iman etmez ve müşrik olarak ölür giderdin. Allah sana acımış ki en azından kıyısınden köşesinden de olsa iman etme şerefine mazhar olmuşsun. Senin yazdıklarını okuyunca bir yandan buna nasıl hakikati anlatabilirim diye üzülüyorum bir yandan da söylediklerine gülüp geçiyorum. Önyargılarından sıyrılırak okuduğun kaynakların çeşidini arttır. İyiki islamı senin gibi birinin vesilesi ile tanımadım, sen adamı bu dinden soğutursun vallahi...

Not: Yukarıda yazdıklarımı gururunun verdiği tahrik ile okuma. Amacım rencide etmek değil, bilakis ihtimaldir ki farklı bir perspektiften yaklaşmanı sağlamaktır. Benden büyüksen kardeş gibi benden küçüksen abin gibi görerek oku. Söylediklerim ayetin belirttiği "birbirlerine hakkı tavsiye edenler birbirlerine sabrı tavsiye edenler başka... (Onlar ziyanda değillerdir)." kriterinden başka bir amaç ile söylenmemiştir.

Veranderd door BERK, 04 juli 2012 - 17:00

#10 Attar

Attar
  • Leden
  • 9928 berichten

Geplaatst op 04 juli 2012 - 22:48

Islamoglu bunu hep yapiyor! Bir kere necislik neden olur ve bu necislikten nasil temizlenir diye kendini sorgula. Kadinin fitrati erkegin fitrati ayni degil. Necis olan erkek ve kadin buyuk boy abdest alir ve bundan kurtulur. Fakat kadinin fitrati hayiz konusundan erkeklerden farkli. Bir kadin ne zaman hayiz olur ve nekadar surer? Ve cikan meni rengine gore degisiyor! Allah yaratmis bir kadin icin ve bu hastalikla bir alakasi olmadigi halde abuk sabuk seylerle kiyaslamak nereden cikiyor?

Islamoglu hicbir Islami usul(wetenschap) bilmiyor yada bilmemizlikten geliyor. Alimlerin sozlerin tahrif ediyor buda yetmemis gibi necis kadinlarin oruc tutabileceklerini idia ediyor.

Islamoglu isine gelince Kurani Kerimi ele alir ama aradigini bulamasa Hadislere bakar. Bu kadar sahtekarlik olamas!!! Necis hakkinda hadisler ortada. Bin dort yuz yil icma edilmis konulara aykiri gelmek akil isi degil.

Edebiyatla bu is yurumes ve yolun sonu atestir.
Dama cikma iz olur

emmoğlu

#11 Lale-Zar

Lale-Zar
  • Leden
  • 3109 berichten
  • Interests:DuaM
  • Opleiding/Beroep: Social Work

Geplaatst op 05 juli 2012 - 00:41

Hadisten alinan delil ile hayizli namaz kilinmaz denilmistir yazilmistir.

Hz. Aise soyle anlatiyor
"Biz Rasulullah sav devrinde adet goruyorduk namazi kaza etmekle emrolunmadigimiz halde, tutamadigimiz orucu kaza etmekle emrolunuyorduk"

Buhari ve Tirmizi kaynakli

Bir bilge bir yazar pipo kullaniyor diye pipoya özeniriz, cok sevdigimiz sairin sevdigi siiri severiz benimseriz insan fitrati iste napsin.. e peki Allahin ayetlerinde Rasulum dedigi, bahsettigi Peygamberimizin yaptiklarini yapmamak icin yapilan cabalar niye ??!!
... evrim, devrim, afet, zelzele yasamaliyim ben ben olana denk...

#12 üfürükçü

üfürükçü

Ismail abi

• Leden
  • 5822 berichten

Geplaatst op 05 juli 2012 - 11:56

Berk efendi,

Din akla ve mantiga yatmak zorunda degildir. Bunun boyle olduguna kani iseniz, diger bir sozle, Bilim disina cikani hurafe ilan ederseniz tarihin kirli sayfalarina gomulmus Mutezile'yi yeniden hortlatmis olursunuz. Herkesin soz soyleme ve dusunme hakki vardir fakat ehliyet meselesi onemlidir. Kahve koselerindeki dedikodu'ya gore sagligimizi yonlendirmiyorsak, tibbi ehliyeti olan bilgin ve alimlere yoneliyorsak, dinde neden ehliyet aramaz olup kendim bilirim kendim yaparim havasindayiz? Tib ansiklopedisi okuyup kendindeki hastaliklara teshisi kendin mi koyuyorsun?

Iman meselesini akla gore sekillendirme hastaligi tarih icerisinde cokca denenmis, hepsi perisan olmuslar savrulmuslar. Buna ragmen akli one cikarmak dusundurucudur. Rasullullah ayi iki ayirdiginda akli mantigi yoklayanlar, buyu demislerdir. Yani asri saadette yasamis olsak, kim kime tabii olacakmis pekte o kadar emin olma! Munafiklarin en buyuk ozellikleri burunlarinin dikine, kendi bildiklerini okumalarinda gizlidir. Yani gelip burada munafiklik suclamasinda bulunmadan evvela kendi sigindigin sozde alimlerin, dogrusu icazetsiz ve ehliyetsiz kisilerin lakirdilari ve kaynaklarini sorgula. Sonra Ak partili olabilirsin elbet.

Veranderd door üfürükçü, 05 juli 2012 - 11:57

Gemiler batar mı ki ?

#13 ela

ela
  • V.i.p.
  • 6182 berichten
  • Geslacht:Vrouw

Geplaatst op 05 juli 2012 - 12:41

yuzyillardir bütün kadinlar bos yere mi orucunu yedi yani :D yapmayin. Lalezar arkadasinda bahsettigi yeterlidir sanirim.

ya o degilde, biz kendi aramizda dogru durust cikamiyosak isin icinden ben elin gavuruna nasil anlatayimki dogru olani. neyse, Ramazana cok az kaldi, kavusuruz insallah.

Bu arada ofistede arkadaslara mail yoluyla bildiriyorum Ramazanin basladigini;
'Beste collega's, ja daar begintie weer, de Ramadan. En ik vast mee. Betekent dat ik van zonsopgang (heeeeel vroeg in de ochtend, vanaf een uur of 5 in de ochtend) tot en met laat in de avond (heeeeel laat op de avond, tot een uur of half 10) niet mag eten en ook niet mag drinken. En ook niet zoenen en ook niet roken. Maar dat doe ik allebei sowieso niet, ik ben heel braaf. En nee, ik ga niet mee naar de kantine. En nee, jullie hoeven me ook niet te vragen of ik een cappuccine met suiker wil. En nee, ik vind het ook echt niet erg als jullie wel eten of drinken waar ik bij ben. En ja, ik doe het vrijwillig en heb er zin in. Ik ben jong, gezond dus het gaat me ook prima af.
Even dit mailtje om te voorkomen dat ik jullie een voor een al deze punten moet uitleggen.
Groetjes!'
werkt prima. soru moru soramiyolar korkularindan :D hahaha..
Istanbul döver seni.

#14 Attar

Attar
  • Leden
  • 9928 berichten

Geplaatst op 05 juli 2012 - 16:43

Kufre dusen ilk mahlukatti hatirla! Mantikla kiyas yapti ve ebediyen lanet edilmistir. Seytandan bahsediyorum :idi: . Mantik bir aractir hakikati bulmak icin ama kendisi hakikat olamas. Felsefecilerden seytanin pesinden gitmisler ayni senin gibi. Bosuna demiyorum akillara isyan.....
Dama cikma iz olur

emmoğlu

#15 Dervis

Dervis

Hiç!

• V.i.p.
  • 2837 berichten
  • Opleiding/Beroep: Hukuk

Geplaatst op 06 juli 2012 - 10:05

Bu tur tartismalar soz konusu olunca Kalin Turk'un "hic yirmi-bes ayakkabim olmadi ki yirmi-altinincisini almak caizmidir gibi bir meselem olsun" sozunu hatirlarim.. helal ve haramlar hususunda titizlenerek yasamak isteyen biri yani gozu kullukta olan biri "nasil kul olunacagini" sarahaten bilir. Bu hususta hicbir bir bulaniklik yok once bunu soylemek gerek..

Cerrahi Seyhi Omer Tugrul Inancer (Allah omrunu uzatsin) bir konusmasinda Islam'in elbette fitrat dini oldugunu ve fakat bizim aklimizla ve aklimiza iman etmedigimizi Hz. Peygamber'in (s) dinine iman ettigimizi soyler. Aklimizi Hz. Peygamber'in (s) onune alamayiz der.

Aklimizi Hz. Peygamber'e (s) oncelemek esasinda Hz. Peygamber'e (s) din ogretmeye kalkismak demektir.. Ehli-Kitap bu derekeye dusmustur mesela kendi peygamberlerine din ogretmeye kalkmislardir.. Oyle bir hale getirmislerdir ki dinlerini, imanlari sehadet demek olmaktan cikmistir. Gunumuz hristiyaninin yahut yahudisinin imani yoktur. hristiyanlar ahiret sigortasi gibi gorur kiliseye kayd olmayi cunku Tanri'nin var oldugunu zannederler, varsa eger bizim de adimiz gecsin kilise kayitlarinda derler.. Yahudiler Tanri ve Ahiret yokmus gibi yasamanin yahudiliklerine zarar vermedigini zannederler. Oysa iman ile zan ayni degildir. Bildiginiz gibi Iman azalmaz ve cogalmaz.. Eger azalma ve cogalma soz konusu ise Imam-i Rabbani'nin ifadesiyle sozkonusu olan iman degil zandir.

Ifade etmekte yarar var ki bizim ulemamiz Kurani korumakla gorevli saymaz kendisini. Zira Kurani koruyan Allah'tir. Ulemamiz Sunnet'i korumakla yukumludur.. Ne demektir bu.. Hz. Peygamber'in (s) vefatindan sonra Sunnet ve bidat'in neidugunu ifade etmek bidatlerle mucadele etmek (islah) ve Sunneti yaymaktir (ihya) alimin gorevi.. Bidatle mucadele eden alime Muslih deriz, sunneti ihya edene Muhyi; her ikisini meslek edinene Muceddid.. Yani, Allah'in kurani kouyamadigini zannedip kurani korumaya kalkisan adamlar asla muslih yahut muhyi olamaz.. onlar sadece ehli bidat olabilir..

Ibni Kesir tefsirinde su hadisi aktarir:

Citeren

İmâm Ahmed İbn Hanbel (r.a.) «Müsned» adlı eserinde der ki; Yahya İbn Saîd... Ebu Said İbn el-Muallâ'dan nakleder ki o şöyle demiş : Ben namaz kılıyordum, Resûlullah (s.a.) beni çağırdı, ben namazımı kıldım sonra Resûlullaha icabet ettim. Yanma geldiğimde buyurdu ki: «Bana gelmekten seni alıkoyan nedir?» «Ey Allah'ın Rasûlü ben namaz kılıyordum» dedim. Buyurdu ki; Allah Teâlâ :

«Ey iman edenler, sizi hayat verecek şeylere çağırdığı zaman; Allah'a ve Rasûlüne icabet edin. Hem bilin ki, Allah şüphesiz kişi ile kalbi araşma girer. Ve muhakkak ona dönüp toplanacaksınız.» (En-fâl, 24) buyurmadı mı? Sonra devam etti; «Ben sana Mescid'den çıkmazdan önce Kur'an'ın en büyük sûresini öğreteceğim» dedi ve elimden tuttu. Mescidden çıkmak isteyince dedim ki; ey Allah'ın Rasûlü, «Mescidden çıkmazdan önce Kur'an'ın en büyük sûresin: öğreteceğim buyurmuştunuz» dedim. O, «evet Elhamdülillahi Rabbi'l - Âlemîn.» İşte o, iki kerre tekrarlanan yedi ve bana verilen yüce Kur'an'ın kendisidir» buyurdu. Bu hadîsi Buhârî de rivayet eder. Ebu Dâvûd, Neseî ve İbn Mâce de Şu'be kanalıyla muhtelif yollardan rivayet ederler. Vâkidî ise Muhammed İbn Muâz el-Ensâri yoluyla Übeyy İbn Kâ'b'dan nakleder.

Hz. Peygamber (s) cagirinca Namazi bozmak gerekir ya! iste bunu hafsalamiz almiyor bizim.. cunku imanimiz zan olmus, hz. Peygamber'e (s) din ogretir, kurani koruma gorevine Allah'i layik gormez olmusuz..

Can cikmadikca umid cikmaz..

Veranderd door Dervis, 06 juli 2012 - 10:12

Ne godiva geçer yoldan ne bir kimse kör olur

Bu Da Geçer, Ya Hu!

0 gebruiker(s) lezen dit onderwerp

0 members, 0 guests, 0 anonymous users