Springen naar inhoud

- - - - -

Kisme Yoğ mi?

• Please log in to reply
Er zijn 11 reacties in dit onderwerp

#1 Azad

Azad
  • Columnist
  • 1414 berichten
  • Geslacht:Man
  • Opleiding/Beroep: Politicologie & Ondernemer

Geplaatst op 27 november 2011 - 11:49

*
Populair

Kisme Yoğ mi?

Yıllar önce, bir konferansında Engin Noyan “Kisme Yoğ mi?” adlı bir fıkra anlatmıştı. Fıkrada adamın biri uçurumun kenarında yürürken birden dengesini yitirerek uçurumdan yuvarlanır. Sarp kayalıklardan çıkmış olan küçük bir ağaca son anda tutunur. Biraz kendine geldikten sonra başlar bağırmaya, “kisme yoğ mi, kisme yoğ mi?” Ama hiçbir cevap gelmez. Günlerce bu adam o ağaç dalına tutunarak ve “kisme yoğ mi?” diye bağırarak bir yardım bekler. Artık gücü tükenmek üzeredir. Hiç umudunu yitirmemesini ve azmini takdir eden Allah, son bir kez zorlukla “kisme yoğ mi?” diye bağıran adama seslenir. “Ey kulum, ben kainatı ve içindekileri yaratan Rabbin Allah’ım! Umutsuzluğa düşmemiş olmanı ve azmini takdir ediyorum. Bundan ötürü şimdiye kadar ki bütün günahlarını afediyorum. Dediğimi yaparsan seni kurtaracağım ve felaha ereceksin. Şimdi ellerini bırak, seni direk cennete göndereceğim!” der Allah. Bir müddet şaşkınlık yaşayan adam, biraz düşünür ve “Başka Kisme Yoğ mi?” diye bağırır.

Fıkra hem güldüren, hem de düşündüren cinsten. Her gün ellerini bırak ve direk cennete gideceksin diyen nice işaretle karşılıyoruz. Ama bu dünyaya sıkıca tutanan ellerimizi bir türlü çözmüyor, Rabbimizin bize Cennete giden yolun rehberi olarak gönderdiği Kuranı hayatımıza geçirmeye çalışmıyoruz. Bunun yerine başka kimselerden veya şeylerden medet umuyoruz. Hem bu dünyada istediğimiz gibi, en azından rahatımızı bozmadan yaşayabilmemizi sağlayacak, hem de bizi cennete götürecek sihirli reçeteler sorarız başkalarından. Günde şu kadar kez şu cümleyi tekrar edersen kesin cennetliksin der o birileri. Ya da sen meraklanma, kalbinde bir buğday tanesi kadar bile iman varsa muhakkak cennetliksin, hiç rahatını bozmana gerek yok derler. Allah insana seslenir, ama insan hesabına gelmediği için hep “başka kisme yoğ mi?” der.

Her zaman bir mazeretimiz vardır. İşimiz, okulumuz, eşimiz, çocuklarımız, babamız, annemiz, teyzemiz, dayımız, halamız, kapı komşumuz, arkadaşlarımız, duygularımız, ihtiyaçlarımız. Hep birşeyler veya birileri daha öncelik veya aciliyet arzeder. Hep biraz sonra deriz, şimdi şu var ama onu yaptıktan sonra kesin deriz ve erteleriz. Sanki bir yerlerden ondan sonrasına kadar yaşayacağımıza dair kesin delil veya güvence almışız gibi.

Kimi ve neyi ertelediğimizin ne kadar farkındayız acaba? Çünkü farkında olabilmek, farkı ortaya koymak, farkı ortaya koymak bilmek, bilmek ise bir gerçeğe teslim olmak demektir. Biz O Gerçek’e, Hakk’a teslim olabiliyor muyuz gerçekten? Biz O’nun farkında mıyız gerçekten? Diğerlerinden farkını ortaya koyup, önceliğin hep O’nda olması gerektiğini görüp, buna teslim oluyor muyuz? Yani O’na gerçekten iman ediyor muyuz? Yoksa, bu Hakk’ın gerçekten farkındayız ama işimize gelmediği için “başka kisme yoğ mi?” mi diyoruz?
Ordayım,
Kendime yakın uzaklarda...

Twitter:
@Ubeyd_tr

Blog:
BEDEVİ

#2 Azad

Azad
  • Columnist
  • 1414 berichten

Geplaatst op 23 maart 2012 - 17:16

Kismecikler yog galiba....
Ordayım,

Twitter:
@Ubeyd_tr

Blog:
BEDEVİ

#3 üfürükçü

üfürükçü

Ismail abi

• Leden
  • 5822 berichten
  • Opleiding/Beroep: malumatfuruşluk

Geplaatst op 24 maart 2012 - 13:58

hacim universiteye ayak bastigim ilk aylarda derslere girerdim, hocalari dersleri dikkatlice takip ederdim. Ders arasi kahve molasinda arkadaslarin birisinde bir dosya dolusu sinav sorulari ve problemler gordum. Ders calismakla sinav kazanilmaz, o kitap listesi literaturu verilen sure icerisinde nasil etut edeceksin yapilmaz, boyle bitmez bu fakulte denmisti. Dogrusu bana ters gelmisti, direndim, uzun sure direndim ama maglup oldum.

Cennete girmek isteyen musluman modeli sinav sorularina hazirlanan ogrenci gibidir. Ezberini bozup talebe olmaya bak haci.
Gemiler batar mı ki ?

#4 Dervis

Dervis

Hiç!

• V.i.p.
  • 2837 berichten
  • Opleiding/Beroep: Hukuk

Geplaatst op 11 april 2012 - 12:14

Abi sen n'aptin yahu? Minnie baci pek heyecanlanmis :)
Ne godiva geçer yoldan ne bir kimse kör olur

Bu Da Geçer, Ya Hu!

#5 Azad

Azad
  • Columnist
  • 1414 berichten

Geplaatst op 08 mei 2012 - 16:05

Bericht bekijkenDervis, op 11 april 2012 - 12:14 , zei:

Abi sen n'aptin yahu? Minnie baci pek heyecanlanmis :)

Beni bir bu Minnie baci anlamis, o da yanlis anlamis! :)
Yuksel kardesim, forumda acik var galiba. Bu Minnie baci benim profile bakmakla yetinmemis bir de topice cevap yazmis. Ustelik bu cevap nerdeyse 1 aydir modlar tarafindan da farkedilmemis. Hayirlisi artik...

Ismail abi'ye, yani dizidekine saygilar. Taklitcilikten ve taklitlerden sakinmak gerek ;)
Muslumanligi yasamaya bakalim diyorsan, Eyvallah!
Ordayım,

Twitter:
@Ubeyd_tr

Blog:
BEDEVİ

#6 asudece

asudece

can çıkar özlem çıkmazmış

• Super Moderator
  • 12892 berichten
  • Geslacht:Onbekend :)
  • Interests:Din, kültür, tarih, Osmanli, farsca, edebiyat, ailem...
  • Functie: docente economie

Geplaatst op 23 november 2012 - 01:30

Yine kendimize ayna tutturan bir yazi olmus. Sagol abi

Hij die anderen controleert kan machtig zijn, maar hij die zichzelf kan controleren is machtiger.

#7 KaraYILAN

KaraYILAN

La fetâ illâ Ali La seyfe illa Zulfikâr

• Leden
  • 6451 berichten
  • Interests:öLüm ve ötesi...
  • Opleiding/Beroep: Çoban...

Geplaatst op 24 november 2012 - 18:57

yasamak...  cehaletten kurtulamamis olanlarin icinde oyle imkansiz oyle anlamsiz oyle zordurki...

hele bir namaz kilmaya baslayin... veya kur-an okumaya...

karsilastiginiz veya karsilasacaginiz her muslumandan farkli seyler duyarsiniz...

- namaz oyle kilinmaz soyle kilinir...
- namazi o elbiseyle kilamazsin...
- namaz kilmak icin sunu bunu yapmalisin...
- qur-an o bicim okunmaz...
vs. vs...

bin defa dedikten sonra...
binbirinci kez  baska kimse yohmi demeye hala dermani kaliyor insanin... sanki...

tevekkeli... ibadet etmek icin ozgur olunmasinin geregi bu kadar onemlidir...
KaraYILAN der ki harbe oturak...
Nerde düşman görsek orda bitirek...
Kilis yollarından kelle getirek...
Vurun gardaşlar namus günüdür...          

ya ali ya zülfiqar...

Geplaatste afbeelding

#8 Turkmeneli

Turkmeneli

IraqiTurkmen

• Evenement Poster
  • 1826 berichten

Geplaatst op 27 november 2012 - 15:17

harika bir yazi, buyuk bir ibret oldu benim icin. Sevdiklerimle paylasacagim, sagolasin!

Unutulmus Türk menem

#9 Kursun

Kursun
  • Leden
  • 10 berichten
  • Opleiding/Beroep: ICT

Geplaatst op 28 november 2012 - 13:28

Enteresan. :)
01 Adana02 Adıyaman03 Afyon 04 Ağrı05 Amasya07 Antalya08 Artvin09 Aydın10 Balıkesir11 Bilecik13 Bitlis14 Bolu15 Burdur16 Bursa17 Çanakkale18 Çankırı19 Çorum20 Denizli21 Diyarbakır22 Edirne23 Elazığ25 Erzurum26 Eskişehir28 Giresun29 Gümüşhane30 Hakkari31 Hatay32 Isparta33 İçel34 İstanbul35 İzmir36 Kars37 Kastamonu38 Kayseri39 Kırklareli40 Kırşehir41 Kocaeli42 Konya43 Kütahya44 Malatya45 Manisa46 Kahramanmaraş47 Mardin48 Muğla49 Muş50 Nevşehir51 Niğde53 Rize54 Sakarya55 Samsun56 Siirt57 Sinop58 Sivas59 Tekirdağ60 Tokat61 Trabzon62 Tunceli63 Şanlıurfa64 Uşak65 Van66 Yozgat67 Zonguldak68 Aksaray69 Bayburt70 Karaman71 Kırıkkale72 Batman73 Şırnak74 Bartın75 Ardahan76 Iğdır77 Yalova78 Karabük80 Osmaniye81 Düzce.

#10 Turkmeneli

Turkmeneli

IraqiTurkmen

• Evenement Poster
  • 1826 berichten

Geplaatst op 28 november 2012 - 15:50

Etrafimdakilerle paylasinca su yorumu aldim:

Yazidaki verilmeye calisilan mesaj guzel, fakat yanlis yola cikildigindan mesaji kapamadim.
Dur "HUUHHH" demeden acikliyayim.

Kisme yog mu diyen mubaregin yaptigi cok dogru, cünkü biz müslüman olarak "Zahire göre hüküm edilir" kaidesince, gayb'den ne kadar mesaj gelmis olsada, bilinen kurallara bakaraktan hareket ederiz.
Yani gaybden ses "kendini birak, cennetlik olacaksin" desede, o intihar sayilacagindan, adam'in yaptigini dünyaya baglilik olarak degildi, Ilahî kanunlara uymak olarak'da algiliya biliriz.

Yani kisacasi, en dogru cevabi adam orada verdi, ve bundan dolayida kelimeleri okudum, mesaji almadim.

vslm

en de tweede reactie die ik gekregen heb:

Bana gore de yazi tam yerine oturamamis diyecek kadar bir gaddarlik gosteriyorum hehe. Hikayenin kahramaninin yasadigi olayin verilmek istenen mesaja baglantisi pek yerinde olmamis. Yoksa son kisimdaki farkli dunyevi arzulara tutunup Hakka gosterilen sadakattaki eksiklikten bahsetmesi isabetli olmus, lakin bu sekilde orneklendirerek vermek istedigi mesajin kuvvetinden calmis gibi. Beserdir sasar, neydersin..

Unutulmus Türk menem

#11 Kursun

Kursun
  • Leden
  • 10 berichten
  • Opleiding/Beroep: ICT

Geplaatst op 30 november 2012 - 11:47

Fikih meselesi..
01 Adana02 Adıyaman03 Afyon 04 Ağrı05 Amasya07 Antalya08 Artvin09 Aydın10 Balıkesir11 Bilecik13 Bitlis14 Bolu15 Burdur16 Bursa17 Çanakkale18 Çankırı19 Çorum20 Denizli21 Diyarbakır22 Edirne23 Elazığ25 Erzurum26 Eskişehir28 Giresun29 Gümüşhane30 Hakkari31 Hatay32 Isparta33 İçel34 İstanbul35 İzmir36 Kars37 Kastamonu38 Kayseri39 Kırklareli40 Kırşehir41 Kocaeli42 Konya43 Kütahya44 Malatya45 Manisa46 Kahramanmaraş47 Mardin48 Muğla49 Muş50 Nevşehir51 Niğde53 Rize54 Sakarya55 Samsun56 Siirt57 Sinop58 Sivas59 Tekirdağ60 Tokat61 Trabzon62 Tunceli63 Şanlıurfa64 Uşak65 Van66 Yozgat67 Zonguldak68 Aksaray69 Bayburt70 Karaman71 Kırıkkale72 Batman73 Şırnak74 Bartın75 Ardahan76 Iğdır77 Yalova78 Karabük80 Osmaniye81 Düzce.

#12 KaraYILAN

KaraYILAN

La fetâ illâ Ali La seyfe illa Zulfikâr

• Leden
  • 6451 berichten
  • Interests:öLüm ve ötesi...
  • Opleiding/Beroep: Çoban...

Geplaatst op 01 december 2012 - 14:45

her zihin dusundugu meyilde alir mesajini... dolayisiyla bir mesaj var diye bakmamak gerek...
burada derin bir dusunceye sevkiyat var...

atlasaydi intihar... atlamadigi icin rab'e karsi itaatsizlik veya guvensizlik...    gibi algilanabilir...
yimirtami cucukten cucukmu yimirtadan cikar veya cikti meselesi...
dusun ihvan-i kul... mahser-i meydanda anlatacak hikayen olsun...
KaraYILAN der ki harbe oturak...
Nerde düşman görsek orda bitirek...
Kilis yollarından kelle getirek...
Vurun gardaşlar namus günüdür...          

ya ali ya zülfiqar...

Geplaatste afbeelding

0 gebruiker(s) lezen dit onderwerp

0 members, 0 guests, 0 anonymous users