Springen naar inhoud

- - - - -

Gurbette yasayan Turk gencliginin gelecegine dair.. Turkcemizin onemi

• Please log in to reply
Er zijn 17 reacties in dit onderwerp

#16 Avni

Avni
  • Leden
  • 13 berichten

Geplaatst op 15 oktober 2011 - 14:32

Ufurukcu kardes akademik calismalar yapmak veya akademik tabirler kullanmak, gunluk hayatta Hz Allaha bagliliga engel teskil etmezki,. bilakis..
Mutlaka ilmiyle egosunu oksuyanlar ve bilimin dine tezat teskil ettigini dusunenler vardir, ama genelleme yapmayalim derim.

#17 yezzey

yezzey
  • Leden
  • 7 berichten
  • Geslacht:Vrouw
  • Opleiding/Beroep: HBO - Bouwkunde (afgestudeerd)

Geplaatst op 23 januari 2012 - 20:25

Merhaba,

Ben araniza yeni katildim. Henuz bir saat bile olmadi diyebilirim. Oncelikle kendimi cok kisa bir sekilde ozetlemek gerekir ise; ben Hollanda'da dogdum ancak burda buyumedim. Ve yaklasik 6 senedir tekrar burda yasamaya basladim. Buraya ilk geldigim zamanlar burdaki gurbetcilerimizin hepsi olmasa da bir cogunun Turkcesi beni saskinliga ugratmisti. Ilk zamanlar kucuk cocuklara Turkce dersi veriyordum. Ancak daha sonra okulum nedeni ile birakmam gerekti. Sunu belirtmeliyim ki ders verirken saskinligim daha da artmisti. Burda buyuyen cocuklar eger aileleri gereken ozeni gostermezse malesef cok kotu bir Turkce ile karsimiza cikiyor. Aynen yazida belirttiginiz gibi hem Turkce hem Hollandaca birbirine karismis cok farkli bir dil ortaya doguyor. Ben kendi tecrubelerimden sunu soyleyebilirim ki burda buyumemis olmamama ragmen yabanci olan bir cok arkadaslarim var. Ve her zaman her ortamda kendimden asla taviz vermeden kendimi onlara kabul ettirebildim. Bunu her gencin basarmasini sagladigimiz surece hem biz Turkler olarak kendimizden odun vermemis hem de iletisimimiz yabancilarla cok iyi bir yerde olabilir.

Bunun disinda eklemek istedigim bir konu daha var. Ben kendi adima egitimin cok onemli oldugunu dusunuyorum. Ozellikle gurbette oldugumuz icin bunun onemi iki kat daha fazla diyenlerdenim. Ne olursa olsun genclerimizin bir kafede, dukkanda calismasi yerine onlarin bir mimar burosunda ya da muhendis olarak ya da kimyager olarak calismasinin ya da bir universitede ogretmenlik yapmasinin gerekli oldugunu dusunuyorum. Bunu basardigimiz surece soz hakkimiz her zaman daha fazla olur diye dusunuyorum. Son olarak kesinlikle bu tur calismalar icin gonullu oldugumu belirtmek istiyorum.

Veranderd door yezzey, 23 januari 2012 - 20:26

Güzel bir söz, güzel bir ağaç gibidir ki, onun kökü sabit, dalı ise göktedir.

#18 üfürükçü

üfürükçü

Ismail abi

• Leden
  • 5822 berichten
  • Geslacht:Man
  • Opleiding/Beroep: malumatfuruşluk

Geplaatst op 21 maart 2012 - 18:27

hacim en fazla senin kadar kotu turkce konusacaklardir, problem degil alisiriz.

Veranderd door üfürükçü, 21 maart 2012 - 18:28

Gemiler batar mı ki ?

0 gebruiker(s) lezen dit onderwerp

0 members, 0 guests, 0 anonymous users