Springen naar inhoud

- - - - -

Tozu dumana katmak

• Please log in to reply
Er zijn 2 reacties in dit onderwerp

#1 üfürükçü

üfürükçü

Ismail abi

• Leden
  • 5822 berichten
  • Geslacht:Man
  • Opleiding/Beroep: malumatfuruşluk

Geplaatst op 24 augustus 2011 - 05:17

“A’dan B’ye giden yoldan çok, A’ya nasıl ulaştığımızın sorgulanması önemlidir”
W.H.Gispen, Utrecht Üniversitesi emekli rektörü, 2010 Utrecht

İş çevresi neysede, aile ve arkadaş çevresinde başarılı olmak önemsenir. Herkes ister istemez başarılı birilerini tanımak, faydalanmak ve alış veriş etmekle uğraşır. Onlar kazanıyor, bende kazanabilirim, ve sonucunda beraber kazanalım. Genellikle ben kazanayım o kaybetsin ve ben kaybediyorsam oda kaybetsin’den daha uzun solukludur bu “kazan kazandır” hâli. Kimilerine göre başarılı olmanın yegane yoludur. Son ihtimal, Şirketin piyasasına çomak sokacak nitelikte olan, “Kaybederek kazandır” yoludur ve delilikle özdeşleşip izleri tozlu dumanlı ve puslu hava içerisinde görünmez olup unutulmuş vaziyette keşfedilmeyi bekliyor.

Başarı hakkında bir çok seminer, çalışma atölyesi, fikir kulübü gibi etkinliklerin ve büyük laflarla ses getiren şahşahalı rehber kitapların hepsinin amacı piyasaya katılımcı yetiştirmek. Piyasanın pazarına katılan rekabet eden ve alış veriş yapanlardır bunlar. Pazarı bilen ve hakedenler, pazarcılığa terfi ederler. Pazarcılıktan terfi edenlerde piyasanın dizginlerini ele almak için Şirkete geçerler. Yarışmacılar yetiştirilirken koştura koştura, dört nala yetiştirilmesine özen gösterilir. Hayatın hızına yetişmek gerekir ve duranı kimse sevmez. Hazin bir gerçektirki durmadan, duraklamadan düşünmek mümkün değildir. Şirketin hızlı işlem ve süratli dönüşüme gösterdiği özen bunda saklı olsa gerek.

Koşmasına koşuyoruz, ama nereden nereye koşuyoruz, niçin koşuyoruz ve kimlerle koşuyoruz? Durup düşünmek gerek. Düşünmek için duranlar, veya bir şekilde durdu(ruldu)ğu için düşünmeye itilenler ötelenirler. Dışlandıkları için yarışın uzağında kalırlar ve arkadan görürler tozu dumana katanları ve tozda dumanda kalanları. Ön sırada yarışanlar tur bindirir ve toza dumana karıştırır arkadan gelenleri, dumanda boğulup hezimeti göze alamayanlar bundan dolayı yoldan çekilir. Çaresizlikle bahanelere sığınmak böylece kamçılanan koşuşturmaların getirdiği bunalımların muhtemel sonuçlarındandır.

Yıllar önce bunalımlı geçirdiğim ve bocaladığım bir dönemde tanıdığım “başarılı” birisi bana “Sen geç kalmışsın, hemde çok geç kalmışsın” demişti. Bu söze içerlemiştim fakat söyleyenin iyi niyetinden şüphem yoktu. Elimden akıp giden fırsatlaramı yanayım, o dönemdeki ataletimemi yoksa çizilen başarı portresini özümsemekte çektiğim güçlüğe mi? Koşu yolunda yarışta arkalarda kaldığım için toz duman içerisinde kalmıştım. Çırpınmakla ne toz giderilir ne de duman, bilakis hem toz havada yayılır hem dumanı dahada tüttürür. Çaresiz durmak gerekliydi ve öylede oldu, durdum ve şaşkınlıkla düşünmeye itildim. Düşündüm desem büyük lokmayı yutmaya kalkışmış olurum, benimkisi düşünmekten çok düşlemekti. Duraklama zamanından bir süre sonra tozda dumanda duruldu, arkamdan öne doğru geldiğim yol göründü, sorular yanıtını buldu. Yanıtlar oracıktaydı, sadece baş döndürücü ivedilikten kaynaklanan koşuşturmacanın getirdiği kalabalıktan ve tozun dumanın muğlak havasından olsa gerek zorlandığım anlarda görememiştim.

Velhâsılıkelâm başarıya uzanırken öncelik ne yeni bir yol bulmakta, ne yeni bir yol yapmakta, nede tamamiyle yoldan çekilmekte. Hayır öncelik geldiğimiz yolu keşfetmek olmalı.
Gemiler batar mı ki ?

#2 Eudaimonia

Eudaimonia
  • Validating
  • 6487 berichten
  • Geslacht:Vrouw

Geplaatst op 11 december 2011 - 14:40

Cok guzel bir yazi!

Bericht bekijkenüfürükçü, op 24 augustus 2011 - 05:17 , zei:

Velhâsılıkelâm başarıya uzanırken öncelik ne yeni bir yol bulmakta, ne yeni bir yol yapmakta, nede tamamiyle yoldan çekilmekte. Hayır öncelik geldiğimiz yolu keşfetmek olmalı.

Cok dogru!

#3 Tardu

Tardu
  • Leden
  • 89 berichten
  • Geslacht:Man
  • Opleiding/Beroep: Anaokulu Terk

Geplaatst op 29 december 2011 - 13:26

Mümin Sekman :)
"Aziz milletime Sunu tavsiye ederim zaman ki, bağrında yetiştirerek Basının Üstün kadar çıkaracağı adamların kanındaki, vicdanındaki Öz cevheri çok iyi bir tahlil etmek dikkatinden bir geri kalmasın"
Mustafa Kemâl ATATÜRK

1 gebruiker(s) lezen dit onderwerp

0 members, 1 guests, 0 anonymous users