Springen naar inhoud

Yetimler icin El Ele!

• Please log in to reply
Er zijn 3 reacties in dit onderwerp

#1 Serseri

Serseri

..

• Leden
  • 2175 berichten
  • Geslacht:Man
  • Opleiding/Beroep: MWD/HvA

Geplaatst op 17 juni 2011 - 01:10

Degerli arkadaslar,

Yaklasik 3 ay once Istanbul'da bir cocuk yuvasini ziyaret ederek, "Yetimler icin El Ele!" projesini tamamladik. Bu yazimda projenin nasil basladigini, nasil gectigini ve hangi tercubeler edindigimizi sizlerle paylasmak istiyorum.

Kasim 2010'da yerli bir gazete'de bir haber okumustum. Bu haber yetim bir cocugun hayat hikayesinden bahsediyordu. Yaziyi okuduktan sonra yetimler icin biseyler yapma fikri geldi aklima. Bir hafta dusunup tasindiktan sonra boyle bir format ile projeyi hayata gecirmeye karar verdik. Tam 3 ay boyunca Hollanda genelinde genis capli bir kampanya yapildi. Cesitli platformlarda ve konferanslarda bilgilendirmeler oldu. Yaklasik 250 insan kampanyaya bagislari ile ve yuzlerce insan dualari ile destek verdiler. Tabi bu surecte bize maddi ve manevi destek veren herkese cok tesekkur ediyorum. Allah hepsinden razi olsun!

Uzun bir bekleyisin sonunda 19 subat 2011'de Istanbul'a dogru yol aldik. Calisma grubumuz eksiksiz katildi. Bu grup 4 kisiden olusuyordu ve hep beraber bir arkadasin evinde kaldik. Tabir'i caizse Hadimkoy ve Eyup semtleri arasinda her gun mekik dokuduk. Projemiz icin 6 gunluk program yapmistik. Cocuklarimiz icin cesitli faaliyetler ve geziler planlamistik. Yuva'da tam 52 cocuk vardi. Bu grubu ikiye bolduk ki, her cocukla yakindan ilgilenebilelim. Yaptigimiz programda 3 tane faaliyet vardi. Bunlarin hepsini Cevahir Alis Veris Merkezinde gerceklestirdik. Oncelikle Atlantis Oyun Merkezinde oyunlar oynadik, sonrasinda Burger King'de hep beraber yemek yedik. Gunun sonunda ise bir giyim magazasindan cocuklarin sectikleri kiyafetler aldik. Yazarken bile cok duygulandigim o anlari sizlerle pasylasmak istiyorum. Oyle diyaloglar yasandik ki cocuklarla aramizda, yurek parcaliyor gercekten.

Zaten ilk gordugumuz cocugun sorusu ile sarsildik diyebilirim. Ilk soru su sekilde idi: "Abi, sizin oglunuz var mi?". Boyle can alici soru mu olur. Bu sorunun cevabi ne olabilir ki dedim icimden. Veya baska bir soru geldi: "Abi, bizi hic birakmiyacaksin degil mi?". Buna benzer sorularin ardi ardasi kesilmedi tabi. Ben kendimi her zaman cok zayif bilirdim boyle durumlarda. Yuce Rabbim bana oyle bir verdi ki, cok sogukkanli davrandim. Tabi arkadaslarimda ayni sekilde cok sogukkanli ve sakin cevaplar verdiler. Ne kadar yuregimiz parcalansada oyle olmak zorundaydik.

Mudur bey ile basbasa gorusme imkanim olmustu. Bu cocuklarin neden burada olduklarini sordum. Sebepleri nelerdi acaba? Mudur bey aynen soyle dedi: "Halil, bir baba kendi kizina tecavuz eder mi ya? Kendi oz kizina!". "Insan kendi oz oglunun vucudunda sigara sondurur mu?". "Bir kizimiz var Halil, cok hafif bir ozuru var. Konusurken yuzundeki mimikleri normalden az biraz farkli. Yani gorulmeyecek sekilde. Bu kizin babasi istemedi onu. Ben Allah'tan senin gibi ozurlu bir kiz istemedim. Haydi defol git! diyerek evden kovdu".

Hangi zihniyet yapar boyle bisey? Hangi din, irk, millet veya adet kabul eder bunu? Insanlik disi boylesi. Hani her daim okurdum bunlari gazetelerde ve izlerdim televizyon programlarinda. Lakin yakindan yasiyordum artik. Bilemezsiniz arkadaslar, o an yasadigim duygulari kimse bilemez.

Calisma grubumuzdaki her arkadasim bir veya iki cocukla cok samimi arkadaslik kurdular. Benim oyle bir imkanim olmamisti cunku ben daha cok organizasyon'la ilgileniyordum. Ta ki iki gune kadar. Oyle bir arkadaslik kurdum ki, omur boyu devam edecek insallah. Uc tane kiz cocugu ile kankardesi olduk. Isimlerini yazmam yasak oldugu icin yazmiyorum. Bu uc kiz zaten hep beraber bir odada kaliyorlar. Bu uc kiz zaten beraber aglayip, beraber gulen kizlar. Bu uc kiz zaten uykusuz gecelerin dert ortaklari ve mutlu gunlerin guvercinleri. Giderken bir resim cekindik hep beraber, hala bakar bakar duygulanirim. Ne kadar guzel ve sevimli cocuklar hepsi. Icinden birisi: "Halil abi, varinca beni arayip sormayi unutma olur mu? Haaa, bide ben buyuyup evlenince dugunume gelirsin degil mi Halil abi?". Senin o abi diyen dillerine kurban olayim ben! Gecenlerde beni aradi kendisi ve biraz sohbet ettik. Dusunebiliyormusunuz?! Bu cocuk kalkip Istanbullardan beni ariyor!

Inanin daha yazmak istedigim o kadar cok sey var ki, sayfalar yetmez yazmaya. Tercubelerimizi soracak olursaniz, tek bir tecrubemiz var. "Anne, anne, anne!". Bes tane cocugun bir bakiciya anne dedigini dusunebiliyormusunuz? Her gece o gul kokulu, melek huylu annen'in hayali ile uyumak ne zordur bilirmisiniz? Misafir odasinda otururken, koridardan bir cocuk "Annemi istiyoruuuuuuum!!" diye cigliklarini duymak ne kadar yurek yakici bilirmisiniz? Peki Turkiye'nin dogusundan Istanbul'da bir yuvaya yerlestirilen bir cocugu dusunun. Merhaba dedigimde "Nasilsin keke?" diyen bir cocuk dusunun. "Anami cok ozledim be keke" diyen bir cocuk. Diyorum ya, bu cocuklarin din, irk veya millet ayrimi yok. Yetim yetimdir!

Son olarak tesekkur etmek istedigim insanlar var. Bana kampanya boyunca inanilmaz sekilde destek verip, her zaman yanimda olan insanlar. Ibrahim Muhlaci, Kadir Kirca, Burak Yucel, Ayse Muhlaci, Zubeyir Gungor, Tevfik Turna, Sumeyra Turna-Sakalli, Sibel Akbas, Abdullah Dogan, Yusuf Burlage, Bulent Kirca, Zeynep Kirca, Fatma Ulu, Ekrem Lale, Rabia Yar ve Zuleyha Gul. Eger unuttugum insanlar var ise af oluna. Saydigim ve saymadigim bir cok insanin disinda iki kisi var ki, onlar olmasaydi bunlarin hepsini yapamazdim bile. Her zaman en buyuk ornek aldigim insan olan Canim Babam ve her zaman sefkat timsali olan Melek Annem! Sizleri cok seviyorum!

Bu yaziyi okuyacak olanlara simdiden tesekkurlerimi sunuyorum. Maddi ve manevi destek olan herkese tekrar cok tesekkur ediyorum. Rabbim bagislarinizi ve dualarinizi kabul etsin!

Hic bir cocugun anne ve baba hasreti yanmamasi dilegi ile,

Saygilarimla,
Halil Pala
Geplaatste afbeelding
Gordugum en guzel ruyaaaamm oldun caaannniim
Anlami sensin artik butun sarkilarin

#2 Iqra

Iqra

Piano and I

• Forum Moderator
  • 12283 berichten
  • Geslacht:Onbekend :)

Geplaatst op 17 juni 2011 - 09:14

Boğazımda bir şey düğümlendi çocukların orada bulunma nedenlerini okuduğumda. Ne câni insanlar var. Ama Allah büyük. Hepsinin hesabını tek tek sorar o analardan babalardan.

Projeye gelince çok güzel düşünmüşsünüz. O çocuklar hayatları boyunca o güzel günleri unutmazlar. Allah onları, zor durumda bulunan bütün yetimleri daha güzel günlere çıkarsın inşallah.

Allah sizlerden razı olsun!

#3 ~Asu~

~Asu~

Delidolu biraz çatlak ama akíllí...

• Evenement Poster
  • 6944 berichten
  • Geslacht:Vrouw
  • Opleiding/Beroep: Wft-Consumptief Krediet

Geplaatst op 17 juni 2011 - 10:56

Halil, devam edecek misiniz?

Geplaatste afbeelding

Ne minnet kim çeker erbabı hüdadandır,
Muhabbet ehline derdü bela kalu beladandır, kalu bela...

#4 Turkmeneli

Turkmeneli

IraqiTurkmen

• Evenement Poster
  • 1826 berichten
  • Geslacht:Onbekend :)

Geplaatst op 19 juni 2011 - 14:36

Yüreginize emeginize saglik, Allah sizlerden razi olsun, INSALLAH hep devam edersiniz bizde herzaman destegimizi vermeye calisiriz.

Unutulmus Türk menem

0 gebruiker(s) lezen dit onderwerp

0 members, 0 guests, 0 anonymous users