Springen naar inhoud

- - - - -

Depresyona sokan meslek, sizce?

• Please log in to reply
Geen reacties in dit onderwerp

#1 Bengisu

Bengisu
  • Leden
  • 9 berichten

Geplaatst op 10 mei 2011 - 09:33

Depresyona sokan meslek, sizce?

Bu sabah uyandim, yorgunluguma uykuyada kafi gelmemis olacakti ki calan saatimi hayal kirikligina ugramis gibi kapattim ve yastigimin altina koyup uykuya devam dedim. Elbette olacak is degildi ve zar zor derhal ayaga kalkmak zorundaydim.
Gazete-dergimi alip yola koyuldum, ilk sayfada actim aynen benimde baslikta yazmis oldugum gibi ''Depresyona sokan meslek'' diyordu. Ben bu kategoride oldugum icin zaten ne oldugunu biliyordum ama merakla actim okudum.

Cok eski ve klasik bir meslektir, yunanli ilimadaminin Hippokrat bu alanda ''grondlegger'' olarak adlandirdigi ve hemen ilk akla gelen isimdir. Ayrica Islami TIP'tada hic bir Islam alimi Hippokratin yapmis oldugu etik tibba verdigi hizmeti inkar etmezler. Amma velakin Hippokratin yazmis oldugu bir cok eserdede hatalar, dogru bilinen yanlislar ve butun bunlardan esinlenerek dogruyu hedef koymus hekimlerde yine ISLAM alimlerinden olmustur. Ornegin Ibn-i Sina..
Hippokrata tevazu ve saygi ile anmayi yine eksik birakmadiklarinin bir gercegidir.

Hippokrat dedik evet ? Sizde anladiniz eski terimlerle HEKIM, yeni terimlerle Doktor dedigimiz kutsal mesleklere sahip meslektaslarim.

Sunu biliyormuydunuz? 6 ay bilginizi up to date yapmazsaniz siz artik eskimis bir doktorsunuzdur. Tip surekli ilerleyen bir alan, yerinde durmayan, bilginizi bu yeniliklerle surekli okumak, kendinizi gelistirmek, bilgileri takip etmek zorunda oldugunuz bir yerdir. Dolayisiyla Mukemmelliyetciligin hat safhada olan oldugu bir alandir.
Cogu doktorlarada; ''Hasta, hastasi'' diyede bu yuzden denilirmis. :) Cunku ne pahasina olursa olsun, hastasini iyilestirmek isteyen doktorsunuzdur.
Is saatiniz doldu; ''Ben telefonumu kapatiyorum, gelenlere cevap vermiyorum'' deme konforunuz bu alanda yoktur. Sayet varsa, iyi bir hekim oldugunuz beklenemez, basiniz dik yuruyemezsiniz!
Merhamet ve vicdani ile adanmis insanlarin meslegidir..dolayisiyla Meslek ASKINIZ'da yoksa siz kaybedilmis bir hekimsinizdir.

Daha bitmedi....

Meslek rolunuzun yaninda birde anne/baba rolunuz ve es olma vardir. Bunlarida eger duzenli bir sekilde yurutmek isterseniz..bu yuk katlanacaktir.

Birde meslek alaninda REKABETi dusunun, elbette bu rekabet size meslektaslariyla olan bir rekabeti dusundurmesin, sayet varsa bu cok saglikli bir durum olmadigi gibi sizide kisa surede basarisizliga iter.
Kendine koydugu hedefe dogru ilerlemek adina bir rekabet diyelim..
30-35 yaslarina dogru rutin egitimini bitirmis bir insandan, elbette cabuk yilginlasmis ruh haline donmek zor degildir. Ama bunlar bizi yildirmamali ve bu zorluklarin hepsini birer ''kamci'' olarak gorursek, umitsizlige dusmemis oluruz.

Siz sadece yaptiklarinizdan degil, YAPMADIKLARINIZDANDA sorumlusunuz. Hata yapmayacaksiniz ama tedavisiz biraktiginiz hastadanda yine SIZ sorumlusunuz..
''Beyin tumoru olan bir hastaya siz MRI cektirmezseniz, hastayi öldurursunuz!, Ben yoruldum, bir kac hata yapabilirim diyorsaniz, sorumlusunuz! Yapamazsiniz!''

Hem medikal etik hemde mesleki etik..

Kulagima küpe olmustur;

Ascinin hatasini maydonoz, terzinin hatasini ütü, doktorun hatasini Toprak örter.

PS: cay molasinda yazmis oldugum, beni hem motive edici hemde yazmanin sifa verdigine inanarak sifami nasiplenmis oldugum icin artik gitme zamani geldigini goruyorum...Hastalar bekliyor :)

0 gebruiker(s) lezen dit onderwerp

0 members, 0 guests, 0 anonymous users