Springen naar inhoud

Analiz nasıl yapılır?

• Please log in to reply
Er zijn 8 reacties in dit onderwerp

#1 PolatAlemdar

PolatAlemdar
  • Leden
  • 289 berichten
  • Geslacht:Man
  • Interests:Voetbal, Programmeren, Webdesign.
  • Opleiding/Beroep: Informatica

Geplaatst op 02 januari 2011 - 14:22

Ünlü bir futbolcu karısını öldürmekle suçlanıyordu. Futbolcu yakalanmıştı. Ama karısının cesedi ortada yoktu. Duruşma Amerikan filmlerindeki gibiydi. Futbolcu sanık sandalyesinde oturuyordu. Kucak dolusu parayla tuttuğu avukatı jüriyi ikna etmeye uğraşıyordu:

"Sayın jüri üyeleri, müvekkilimin suçsuz olduğuna yürekten inanıyorum. Buna az sonra sizler de inanacaksınız. Neden mi? Bakın, şimdi 1' den 10' a kadar sayacağım ve müvekkilimin öldürdüğü iddia edilen karısı bu kapıdan içeri girecek... 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10..."

Bütün jüri kapıya döndü. Kimse girmedi içeri. Avukat bir savunma dahisiydi ve öldürücü hamlesini yaptı:

"Bakın, siz de kadının öldüğüne inanmıyorsunuz. Çünkü hepiniz içeri girecek diye kapıya baktınız. İşte kararı buna göre vermenizi talep ediyorum.."

Ancak jüri, ünlü futbolcuyu suçlu bulduğunu bildirdi ve dava bu şekilde sonuçlandı. Mahkeme çıkışında avukat, bayan jüri başkanına yaklaştı:

"10' a kadar saydığımda siz de diğer üyeler gibi kapıya bakmıştınız. Neden böyle bir karara imza attınız?"

"Doğru.." dedi jüri başkanı;
"Ben de kapıya baktım, ama müvekkiliniz kapıya bakmıyordu!.."

Bakış açınızı ne kadar geniş tutarsanız, doğruya ulaşmanız o kadar hızlı olur.
En iyi analist, herkes bir noktaya bakarken, o noktaya yönelen bakışları izleyen kişidir..

ηâмıмızıη вüуüкℓüğü, ∂σѕтℓαяıмızıη вüуüкℓüğüη∂єη∂iя..

#2 jamesbond

jamesbond
  • Leden
  • 61 berichten

Geplaatst op 02 januari 2011 - 16:54

guzel, hosuma gitti

aklima birden ezeldeki dayi geldi "yegeeen...bakis acini...." haha
"Get me a dry martini. Three measures Gordon's, one of vodka... half of Kina Lillet, shake it over ice... then add a thin slice of lemon peel."

#3 PolatAlemdar

PolatAlemdar
  • Leden
  • 289 berichten
  • Interests:Voetbal, Programmeren, Webdesign.
  • Opleiding/Beroep: Informatica

Geplaatst op 02 januari 2011 - 17:45

Bericht bekijkenjamesbond, op 02 januari 2011 - 16:54 , zei:

guzel, hosuma gitti

aklima birden ezeldeki dayi geldi "yegeeen...bakis acini...." haha
:lol:  Aynen benimde aklıma o gelmişti. Son cümlenin sonuna 'yeğen..' kelimesi çok yakışıyor..  :lol:

Mesele aynı noktaya bakmak değil, asıl mesele herkes bir noktaya bakarken o noktaya yönelen bakışları izlemektir yeğen.. :D

ηâмıмızıη вüуüкℓüğü, ∂σѕтℓαяıмızıη вüуüкℓüğüη∂єη∂iя..

#4 Seb-i Yelda

Seb-i Yelda

Gönül sînede sensiz!

• Leden
  • 703 berichten
  • Geslacht:Vrouw
  • Interests:Tek tesellim bir bardak ASK,
    Ama kalbimde ki iftara MAHSER var...

|Kahraman Araz

Geplaatst op 02 januari 2011 - 18:43

:)  guzelmis..
“Yâ Rab, belâ-yı aşk ile kıl âşinâ beni, Bir dem belâ-yı aşkdan etme cüdâ beni!”

#5 Zulis

Zulis

Innâ lillâhi ve innâ ileyhi râcîun..

• Leden
  • 6211 berichten
  • Geslacht:Onbekend :)

Geplaatst op 02 januari 2011 - 18:56

Leuk..

Silence

#6 Eudaimonia

Eudaimonia
  • Validating
  • 6487 berichten

Geplaatst op 19 maart 2011 - 19:19

Bir sohbet'te bize 9 nokta cizip, noktalari birlestirmemizi istemistiler.
Bizde asagida ki ilk cizim'de ki gibi noktalarin icinde birlestirmeye calistik. Noktalarin disina cikamiyorduk ve cikmak'ta aklimiza gelmemisti.
Dogrusu ise ikinci cizimde ki gibiydi. Noktalarin disina cikarak'ta noktalari birlestirebilirdik. Ve bize; ''Ufkunuzu genisletin'' denmisti.

Geplaatste afbeelding

Bizim sorunumuz bazen ufkumuzun genis olmamasi, baska acidan bakamamamiz. Oysa bu cok onemli. Bazen cok dar goruslu oluyoruz, ve bildigimizden sasmiyoruz. Halbuki arada bildigimizden sasmamiz gerekiyor, baska bakis acidanda konulara bakabilmemiz gerekiyor.
Hele ki karsimizda ki insani anlamak istiyorsak.

Veranderd door Eudaimonia, 19 maart 2011 - 19:19

#7 BERK

BERK

fe eyne tezhebu

• V.i.p.
  • 1650 berichten
  • Interests:...

Geplaatst op 03 april 2011 - 12:39

Belki bu durumu bire bir karşılamaz ama benim de farklı bakış açılarından bakma ile ilgili bir örneğim var.

Üç kişi para birleştirip bir radyo almaya gidiyorlar. 30 lira olan radyo için herkes 10'ar lira birleştiriyor ve radyoyu alıyorlar. Fakat sonra tezgahtar radyonun indirime girdiğini ve 25 liraya düştüğünü hatırlıyor. Çırağına 5 lira verip, para üstünü iade etmesi için gönderiyor. Fakat çırak 5 lirayı 3 kişiye bölüştüremeyeceğini düşünüp, 2 lirayı cebine atıyor ve 3 lirayı 3 kişi arasında bölüştürüyor. Böylece herkesten radyo maliyeti bir lira düşmüş oluyor. Yani radyo 10 liraya değil de 9 liraya alınmış oluyor.

Şimdibaşa dönersek herkes 10 lira vermişti ve üç kişi için,  10x3=30 lira verilmişti.
Çırağın para iadesinden sonra kişi başına maliyet 9 liraya düştü,  9x3=27 lira verilmiş oldu.
5 liradan 3 lirayı verince, 2 lira da çırakta kaldı 27+2=29

Geri kalan 1 liraya ne oldu?

Veranderd door BERK, 03 april 2011 - 12:39

Harekete bile geçiremeyen imanın, sırattan geçirmesine imkan var mı?
we need a little movement!

#8 Eudaimonia

Eudaimonia
  • Validating
  • 6487 berichten

Geplaatst op 03 april 2011 - 22:17

^Evet, boyle baktiginda hesap uymuyor. Bazen bazi olaylara ters'ten baktiginda dogru sonuc cikarmiyor, ve bazi seylere tersten bakamiyorsun. (Bunun bir ismi vardi, ama suan aklima gelmiyor.) Yukarda ki hesap'ta 5 lira'yi uc'e bolup, herkesin verdigi 10 lira'dan cikman gerekiyor ki dogru hesabi bulasin. Ama olaya ters'ten baktiginda bir liranin kayip oldugu gorunuyor. Iste tam bir farkli aci.

#9 Percem

Percem
  • Leden
  • 10 berichten

Geplaatst op 08 april 2011 - 12:06

Bencede cok mantikli bir yaklasim...Ama ben ne olursa olsun somut bir delil gormek isterdim...

0 gebruiker(s) lezen dit onderwerp

0 members, 0 guests, 0 anonymous users