Springen naar inhoud

- - - - -

Ramazan bayrami ne zaman?

• Please log in to reply
Er zijn 8 reacties in dit onderwerp

#1 reyhan88

reyhan88
  • Leden
  • 126 berichten
  • Geslacht:Vrouw
  • Interests:Van alles.....................
  • Opleiding/Beroep: HBO- Pedagogiek

Geplaatst op 09 september 2010 - 13:35

Biraz gec actim basligi ama anca firsat oldu.....Dun aksam arkadasim dan haber geldi hilal gorulmemis diye, bende supheye dustum acikcasi...O yuzden bugun de niyetliyim ben......Konu ile ilgili haber burda:

Körfez'de Bayram 10 Eylül'de Başlayacak
Körfez Ülkelerinde Ramazan Bayramının Bu Yıl 10 Eylül Cuma Günü Başlayacağı Bildirildi.  
Haber Yayın Tarihi: 30.08.2010 05:4
Kuveyt haberleri
Sudan haberleri
Suudi Arabistan haberleri

Körfez ülkelerinde Ramazan Bayramının bu yıl 10 Eylül Cuma günü başlayacağı bildirildi. Kuveytli astronom Dr Salih El Uceyri, gökbilimsel hesaplamalar neticesinde bu tarihe ulaştıklarını ve müslümanların bu sene 30 gün oruç tutmuş olacaklarını söyledi.

El Enba Gazetesine konuşan El Uceyri, 'Bu yıl hilali gözlemlemeye gerek kalmayacak çünkü müslüman ülkelerin büyük çoğunluğu 30 gün oruç tutacak. Ramazan'ın 29'uncu gününden sonra hilali görmek mümkün olmayacağından Ramazan 9 Eylül Perşembe sonra erecek ve bayram Cuma günü başlayacak' dedi.

Kuveyt'in yanısıra Dubai Vakıflar ve İslami İşler Departmanı Takvim Bölümü Başkanı Eşref Nur El Hak da Ramazan Bayramının büyük ihtimalle yine 10 Eylül Cuma günü başlayacağını açıkladı. El Hak, yaz mevsimi dolayısıyla Birleşik Arap Emirlikleri'nde yaşayan müslümanların her yıl daha uzun süre oruç tutacaklarını ve 2019 yılına kadar oruç süresinin günlük 14 saati aşacağını belirtti.

Dünyadaki müslüman ülkelerin büyük çoğunluğu 11 Ağustos'ta Ramazan'a başlamıştı.

Siz bu konuda ne dusunuyorsunuz? Hadislerde hilali gozetleyin deniyor ama bir yandan ay hesaplaniyor da....

#2 Attar

Attar
  • Leden
  • 9928 berichten
  • Geslacht:Man
  • Opleiding/Beroep: Karalayan el

Geplaatst op 09 september 2010 - 14:40

Konu hakkinda fazla bir soz soylemiyecegim ama araplar gozle gorduklerini soyleselerde inanmayin. Dun el cezirede duyduguma gore gozlemek esittir hesaplamaktir denklemesini yapmislar! Adam gibi acikca soyleyin hesapliyoruz diye :idi: . Fazla araplara takinmayin diyorum.....
Dama cikma iz olur

emmoğlu

#3 Doğan

Doğan
  • Super Moderator
  • 9325 berichten
  • Geslacht:Onbekend :)

Geplaatst op 09 september 2010 - 15:23

Dünya tersine mi dönüyor ne? Eskiden Körfez ülkeleri hilali görüp bayram yapar biz Türkler onları bir bazen de iki gün arkadan takip ederdik.
Boğulmak için okyanusa gerek yok, bir yudum su yeter.

#4 reyhan88

reyhan88
  • Leden
  • 126 berichten
  • Interests:Van alles.....................
  • Opleiding/Beroep: HBO- Pedagogiek

Geplaatst op 09 september 2010 - 16:31

Valla bilemiyorum......Zaten benim takildigim araplarin ne dedikleri degil, bayramin baslangici nasil anlamamiz gerektigi......Hadislerde hilale bakin diyor ama bu hesaplanabiliyorda bildigim kadariyla....Ee, napicaz o halde? Ayrica sadece araplarda degil, turkiye ve libya haric butun diger Islam ulkeleri cuma gunu bayram yapicaklarmis.....Birileri su isi yoluna koysa da, hep birlikte ayni sekilde hareket edebilsek ya   :unsure:

#5 Doğan

Doğan
  • Super Moderator
  • 9325 berichten

Geplaatst op 09 september 2010 - 16:43

Bericht bekijkenreyhan88, op 09 september 2010 - 16:31 , zei:

Birileri su isi yoluna koysa da, hep birlikte ayni sekilde hareket edebilsek ya :unsure:

Tüm mesele de bu birilerinin kim olacağı? "Bu birisi" ben olayım desem sen karşı çıkarsın. Sen ben olayım desen bu kez de ben karşı çıkarım.

Süleymaniye vakfının bayram günü ile yazısını var. Okumakta fayda var.

Türkiye’de Ramazan Bayramı Doğru Günde Kutlanacak
Boğulmak için okyanusa gerek yok, bir yudum su yeter.

#6 Seb-i Yelda

Seb-i Yelda

Gönül sînede sensiz!

• Leden
  • 703 berichten
  • Interests:Tek tesellim bir bardak ASK,
    Ama kalbimde ki iftara MAHSER var...

|Kahraman Araz

Geplaatst op 09 september 2010 - 16:49

O kadar teredutte kaldim ki bugun icin, guya oructum.
Ailem geri tutmaktan vazgecti. Bir ben tutuyordum. Bana zorla bozdurdular.

O kadar isyan ediyorum ki ayrimciliga. Hangisi dogru hangisi yanlis?
Her sene ayni sorun yaaa walla biktim.

“Yâ Rab, belâ-yı aşk ile kıl âşinâ beni, Bir dem belâ-yı aşkdan etme cüdâ beni!”

#7 Yelken

Yelken

| Pupa |

• Leden
  • 6520 berichten
  • Opleiding/Beroep: incenur

Geplaatst op 09 september 2010 - 18:28

Bugün
Al udu güzel nağme-i dil-sûzunu dinlet Geplaatste afbeelding

#8 ~Asu~

~Asu~

Delidolu biraz çatlak ama akíllí...

• Evenement Poster
  • 6944 berichten
  • Opleiding/Beroep: Wft-Consumptief Krediet

Geplaatst op 09 september 2010 - 18:37

Bize de haber geldi teravihleri kílín, yarín da oruçluyuz diye. Ben biz de Türk'ler gibi bayram yapalím dedim, hem bayram günü oruç tutmak haram, ya bugünse dedim. Annem ben bilmem baban bilir dedi. Babam da oruç tutcaz dedi. Sonuç itibariyle aile içi muhalefette bulunmamak adína niyetlendim. 1,5 saat kaldí.
Isin aksi tarafí bugün bayram diye izin aldím yarín da çalísmaya gidecem.
Affedersiniz de, ben bu Ramazan ne Ramazan'dan birsey anladím, ne de bayramdan. Bir komsu geldi zaten. Digerleri hep oy vermeye gitti. Üff, bu ne yaa. :S

Geplaatste afbeelding

Ne minnet kim çeker erbabı hüdadandır,
Muhabbet ehline derdü bela kalu beladandır, kalu bela...

#9 Tebessüm

Tebessüm

Coban Yildizi

• Leden
  • 1601 berichten
  • Opleiding/Beroep: Theologie

Geplaatst op 10 september 2010 - 09:49

Bayramin gununu belirlemekte aslolan 1 Sevvali tespit etmektir, hilali gormekten ziyade. Ramazan ayi hangi vakit bittecegini, sevval'in hangi vakit girecegini gayet guzel hesaplayabiliyor millet, hilalsizde..

Araplarin 'biz daha dogru muslumaniz' tavirlarindan baska birsey degil bu ayrilik.

Dun bayramdi.

Bir hilal ugruna ya Rab, ne günesler batiyor ..

en hoe verder hij ging,
                 des te langer was zijn terugweg..

0 gebruiker(s) lezen dit onderwerp

0 members, 0 guests, 0 anonymous users