Springen naar inhoud

- - - - -

KADIR GECESI

• Please log in to reply
Er zijn 30 reacties in dit onderwerp

#16 BaharGozlu

BaharGozlu
  • Leden
  • 2107 berichten
  • Geslacht:Vrouw
  • Opleiding/Beroep: SPH

Geplaatst op 08 september 2010 - 02:50

muminlerin kadir gecesini kutlama sebebi:

Efendimiz Hz.Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki :    Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve mükafatını da Cenab-ı Haktan bekleyerek, ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır Tecrid-i Sarih c.1, s. 45.

#17 Attar

Attar
  • Leden
  • 9928 berichten
  • Geslacht:Man
  • Opleiding/Beroep: Karalayan el

Geplaatst op 08 september 2010 - 03:33

Bericht bekijkenYelken, op 06 september 2010 - 18:27 , zei:

Yillardir tutturulmus kadir gecesi ramazanin 27. gecesi diye millet o günü kadir gecesi belliyor. Yahu hani kadir gecesi öylesine hayirli geceydi ki Allah onu ramazanin son on günlerinde arayin demisti? Hani o ramazanin son günlerinin her gününü kadir gecesi diye anmaliydik? Böyle söylenmemis miydi bize?

Eeh son 10 gun ne yaptin? Birak yav millet teravi namazina gitmiyor bari Ramazan ayinda Kadir gecesinde anli secde gorsun. Ben sahsen 10 gun birak 3 gun Ramazan ayinda ibadetle gecirsem bayram edecegim. En guzeli olan 10 gecede aramak fakat oyle ibadetiyle mesgul insanlardanmiyiz? Once kendinimizi sorgulayalim....
Dama cikma iz olur

emmoğlu

#18 Yelken

Yelken

| Pupa |

• Leden
  • 6520 berichten
  • Geslacht:Onbekend :)
  • Opleiding/Beroep: incenur

Geplaatst op 08 september 2010 - 12:21

Yani teravih namazlarina gidilmemesi, insanlar tarafindan dogru dürüst ibadet edilmemesi kadir gecesini verilen tarihte kutlamak için geçerli sebepler öyle mi?
Al udu güzel nağme-i dil-sûzunu dinlet Geplaatste afbeelding

#19 Crazed

Crazed

| The Sage |

• V.i.p.
  • 17433 berichten
  • Opleiding/Beroep: Alternatif Memur

Geplaatst op 08 september 2010 - 13:28

Kadir gecesi onemli bir gecedir. Diger gecelerde de yapilmasi gerek diye ve yapmiyoruz diye, kadir gecesini de mi es gecelim. Bu ne fasist seriatci zihniyettir. Bu "icki iciyorum, zaten kaymisim, o zaman zina da yapayim bari" mantigina benzer. Kadir gecesi onemlidir ve milletin az cok suura erdigi gecedir. Senede 1 kez olsa dahi millet cami goruyor, ibadet etmeyen, en azindan o gun ibadet ediyor. Birak yargilamasini Allah yapsin. Zaten dinden soguk olan insanlari daha da sogutmayin bu tur imamlikla.

#20 Yikilmaz

Yikilmaz

bana bir sey olmaz deme Keni

• Leden
  • 10942 berichten
  • Opleiding/Beroep: İstanbul’un imamı

Geplaatst op 08 september 2010 - 17:45

Burada kimse Kadir gecesini ibadetle gecirmeyin denilmiyor Ersin.

#21 Crazed

Crazed

| The Sage |

• V.i.p.
  • 17433 berichten

Geplaatst op 08 september 2010 - 18:43

Evet, 10 gün geçirin diyor :D. Hele millet 1 günü geçirsin, inşallah 10 gün de olur.

#22 Attar

Attar
  • Leden
  • 9928 berichten

Geplaatst op 08 september 2010 - 19:59

Millet bir gun ibadetle gecirsin gununu ersin dunya bizim olur :lol: . Bunu anlamiyorlar ila 10 cikaracaklar Allah Allah. Duzgun bir saat ibadetle geciremiyoruz 10 gun nereden cikti hiiiii?
Dama cikma iz olur

emmoğlu

#23 Crazed

Crazed

| The Sage |

• V.i.p.
  • 17433 berichten

Geplaatst op 08 september 2010 - 20:15

Vallah ya. Millet kadir gecesinde bile sürekli saate bakıyor ve suratlarında "hadi be hoca, uzatma"  ifadesi var. Dediğin gibi hepimiz  bir gün yapmış olsak dünya bizim olur :D. Buna da şükür. Bizde baya genç vardı, ama eskiye nazaran da sanki azalmış. Artık saatten dolayı mıydı bilmiyorum.

#24 Yikilmaz

Yikilmaz

• Leden
  • 10942 berichten

Geplaatst op 08 september 2010 - 21:48

Attar hocaefendiyi de alet ettin ya :D . Attar, ne dunyasi ya, senin dunya ile ne alakan var hocaaa :idi:

Bazilari hesap teknikleri ile 27. gun der, bazilari 21 23 25 27 29 der. Bazilari ise son on gunde her gece arar Kadir gecesini. Dogru olan nedir peki? Herkesin dogrusu kendi sectigi yoldur. Bu yuzden hepiniz haklisiniz lan, sen dahi dunyali Attar :idi:

#25 Yelken

Yelken

| Pupa |

• Leden
  • 6520 berichten

Geplaatst op 08 september 2010 - 21:57

Hahahaha alemsiniz var ya. Peki, diyelim ki kadir gecesi belirlenen gün olsaydi. Simdi allaaaani nolur söyleyin, o kadir gecesi kabul edilen gecede ne kadar ibadet ettiniz? :lol: Hayir orasi beni katiyyen ilgilendirmiyor ama sizin ibadet anlayisiniz bütün gece basini secdeden kaldirmamak mi? 10 gün ibadet edin demek, bu geceleri yari uykulu, sifir konsantreli, saatler süren tesbih ve nafile namazlar kilmak mi? Diyelim ki öyle, sanki o kadir gecesi kabul edilen gecede öyle yaptiniz. Hani yazdiklarinizi okuyan öyle sanacak da. Az kalsin ben de inaniyordum. Amaan bana ne yaa. Surada insanlik namina hatirlatma yapmisim, dedigime diyecegime pisman ettiniz. Dogru, insanlik bana mi düstü? Su aziz mübarek arefe gününde insana isyan ettiriyorsunuz. Yürüyün gidin nen. Ha ibo tnx. Bir tek anlamisin. :$

#26 Attar

Attar
  • Leden
  • 9928 berichten

Geplaatst op 08 september 2010 - 22:21

Konuyu corba ya donusturdunuz ama olsun mesele degil!

~yikilmaz
Mesele aslinda yelkenin Kadir gecenin yirmi yedincisinde aramasini elestirmesinden basliyor. On gun diyor bende diyorum millet bir saatini camiide gecirsin bin kere sukur diyorum. On gun en guzelli elbette ama tembel ve beynamaz bir toplum 10 gun aramak imkansizdir diye aciklamaya calistim.

Sonra ayin baslama gunune gelirsek bu beni ilgilendirmiyor bu konu degil! Ama sende haklisin bak. Bu is nasrettin hocanin fikrasina benziyor. Iki kisi hoca ya gider hocam su benden borc aldi ama odemedi bana geri odemesi gerek diye haykiri. Hoca haklisin der. Karsi taraf ise isler iyi gitmedigini haykirir ve anlayisla karsilamasini gerektigini soyler. Hoca onada haklisin der.Ucuncu ses'de hoca ona ve buna hak verdin. Nasil kadisin? Nasrettin hoca Sende haklisin der....

Fikranin orjinali hatirlamiyorummmm.
Dama cikma iz olur

emmoğlu

#27 Yikilmaz

Yikilmaz

• Leden
  • 10942 berichten

Geplaatst op 08 september 2010 - 22:24

Konuyu Nasrettin hoca ile kapatman super olmus, ama daha super Nasrettin hocanin kendisi haha

Corba demisken, millet corba bulamiyor hocam sukretsene jet skisiz hoca :idi:

Veranderd door Yikilmaz, 08 september 2010 - 22:27

#28 Yelken

Yelken

| Pupa |

• Leden
  • 6520 berichten

Geplaatst op 08 september 2010 - 22:24

Ne elestircem be, bana ne. Ben sadece hatirlatma yaptim. Aklini basina al hoca efendiiii! Fani olan bu dünya zindaninda vefayi kimsede arama hoca efendiii!

#29 Crazed

Crazed

| The Sage |

• V.i.p.
  • 17433 berichten

Geplaatst op 08 september 2010 - 22:51

Bericht bekijkenYelken, op 08 september 2010 - 21:57 , zei:

Hahahaha alemsiniz var ya. Peki, diyelim ki kadir gecesi belirlenen gün olsaydi. Simdi allaaaani nolur söyleyin, o kadir gecesi kabul edilen gecede ne kadar ibadet ettiniz? :lol: Hayir orasi beni katiyyen ilgilendirmiyor ama sizin ibadet anlayisiniz bütün gece basini secdeden kaldirmamak mi? 10 gün ibadet edin demek, bu geceleri yari uykulu, sifir konsantreli, saatler süren tesbih ve nafile namazlar kilmak mi? Diyelim ki öyle, sanki o kadir gecesi kabul edilen gecede öyle yaptiniz. Hani yazdiklarinizi okuyan öyle sanacak da. Az kalsin ben de inaniyordum. Amaan bana ne yaa. Surada insanlik namina hatirlatma yapmisim, dedigime diyecegime pisman ettiniz. Dogru, insanlik bana mi düstü? Su aziz mübarek arefe gününde insana isyan ettiriyorsunuz. Yürüyün gidin nen. Ha ibo tnx. Bir tek anlamisin. Geplaatste afbeelding/>

Paragöz hatun, bizim nerde manyak derecede ibadet ettiğimizi iddia ettiğimizi okudun? Tam aksini diyoruz hatta. Bir kadir gecesinde gittik teravi kıldık, uzun uzun camide oturduk diyoruz. Bunun dışında bir şey yapmıyoruz (yani hepimiz için geçerli). Ona (Kadir gecesinde namaz kılmak) bile şükür diyoruz. Aslında insanlara ayar vermeye çalışan sensin, "öyle değil, böyle müslüman olunur" dercesine, hani 10 gün yapmak lazımmışta felan da filanda. Yoksa burada kimse ibadetiyle hava atmıyordu zaten, kutlama mesajları veriyordu.
Hem ona bakarsan mülkümüzün yarısını da sürekli feda etmemiz lazım. Bu da bir ibadet. Paragöz olarak yapsana hadi bunu :idi:. Insanların ibadetini yorumlamak ve sınıflandırmak kimseye düşmez. Kimisi için o bir gece yeterli olur, kurtarır. Kimisi için her ibadetini yerine getiriyorum sanmasıyla beraber millete ders vermesi bile yetmeyebilir. Millet Kadir gecesinin 1000 geceden hayırlı olmasından dolayı, en azından bir teravi kılayım diyor, hocanın dualarına amin diyor ve kendisi dua ediyor üstüne. Kurtarır, kurtarmaz, yeter yetmez, ibadetten sayılır, sayılmaz, orası tamamen bizi aşan şeyler. "böhöhö, köhöhö, lan bu da ibadet mi" demek kimsenin harcı değildir.

Attırtmayın bana 3 puanı :idi:

#30 Yelken

Yelken

| Pupa |

• Leden
  • 6520 berichten

Geplaatst op 09 september 2010 - 18:26

Ersin bize ne senin kadir gecesinde kildigin namazdan? Millete mi duyurmaya calisiyorsun muslumanligini? Bu yaptigina riya denir kardesim, riya ise sevabi azaltir. Ne anladin simdi kildigin namazdan? Yok hocanin dediklerine amin demis, yok sohbeti pur dikkat dinlemis, yok oyle sade abdest degil boy abdesti alarak camiye gitmis, yok o zaten her zaman kiliyormus namazlarini hicbir vaktini gecirmeden, yok fasistmis yeri geldiginde, emperyalistmis de azcik, materyalistmis de en kralindan, ama parayi sevmezmis kesinlikle(! nasil aliyorsa PS3'u, iMac'i, once dvd ve oyunlari? Gokten yagiyor galiba kildigi namazlar yuzu suyu hurmetine), bir tutam feminist nefreti, azicik da dereotu. Sabahlari kalktiginizda ac karniniza icin. Afiyet olsun. (f) Nasil oluyormus ama laflarinin kictan anlasilmasi? :idi: Bayramin da mubarek olsun bu arada. :D

0 gebruiker(s) lezen dit onderwerp

0 members, 0 guests, 0 anonymous users