Springen naar inhoud

Ölüm haberi

• Please log in to reply
Er zijn 19 reacties in dit onderwerp

#1 muratkaya

muratkaya
  • Leden
  • 71 berichten

Geplaatst op 14 juli 2010 - 00:54

*
Populair

Ölüm haberi gelince tuaf oluyor insan. Ne yapacağını şaşırıyorsun. Duraklıyorsun. Düşünmeye başlıyorsun. Yavaş yavaş idrak ediyorsun ve üzülmeye başlıyorsun. Sonra ölen kişinin son hali geliyor gözlerinin önüne. Ağlamaya başlıyor insanoğlu. Ağladıktan sonra tamam artık ağlamiyacağım diyorsun ama ölenin yüzüne bakıyorsun ve ilk önce dudakların büzüşür ama ardından artık tutamazsın göz yaşlarını. Ağlarsın, hıçkırmaya başlarsın, niye öldü diye sitem etmeye başlarsın, o ölmeseydi başkası ölseydi dersin. Şaşırırsın neden öyle düşündüğüne. Toparlarsın kendini.

Ağlaşırlar ölenin başında. Sen hiçbir şey düşünemezsin. Düşünmek istemezsin. Bakarsın kör noktaya.

İnna Lillahi Ve İnna İleyhi Raciuun dersin ve silersin göz yaşlarını. Ruhun serinler ve sen o ferahlığı hissedersin. Hafif hafif kalbinde bir sevinçlik oluşur. Bilirsin ölenin ölmediğini. Onun ruhu izler seni. Sonra o da sevinir senin artık ağlamadığına. O da mutlu olur. Sonra o ölmedi dersin. Şu anda beni izliyor dersin. Son yolculuk hazırlığı başlar. Hem sevinirsin hemde üzülürsün. Hakikate gidiyor diye sevinirsin ve tekrar bu dünyaya gelmiyecek diye üzülürsün. Sende onunla gitmek istersin. Yalnız bırakmak istemezsin onu. Bilirsinki bu dünyaya yalnız gelinir ve yalniz gidilir.

Tabuttan çıkartırlar ve sen kefenle görürsün onu. Dudakların titremeye başlar ve milletin içinde beni ağlatma Allahım dersin ve zor tutarsın kendini. Gözlerin dolar. Yukarı bakıp geri yollamak istersin su birikintisini ama göz kapaklarını kapatıp açtığında bir damla düşer yakana. Bağıra bağıra ağlamak istersin ama yapamazsın. Ölen üzülmesin son yolculuğunda diye içine içine ağlarsın. Hıçkırıklar boğazında düğümlenir.

Nihayet üzerine toprak serpilir ve sen çağresiz baka kalırsın.

Sadece çağresiz bakarsın...

#2 KvB

KvB
  • V.i.p.
  • 5722 berichten
  • Geslacht:Vrouw
  • Opleiding/Beroep: -

Geplaatst op 22 augustus 2010 - 00:44

Sanki benim kalemimden yazar gibi...

Kalemine ve yuregine saglik... :'(
Dünyada inanmazdım biteceğine,
Beni böyle bırakıp gideceğine..
Şarkıların günahı yok acıtan sensin içimi,
Hangimiz istedi söyle bu adaletsiz seçimi...

#3 Seran

Seran
  • Leden
  • 2796 berichten
  • Geslacht:Onbekend :)

Geplaatst op 22 augustus 2010 - 13:25

:'(

#4 ikr@

ikr@

Bext nadim bi text!!!

• Leden
  • 2810 berichten
  • Opleiding/Beroep: daye

Geplaatst op 22 september 2010 - 13:43

ve yapilacak birsey daha vardir, merhumun ardindan ona bol bol dua edersin...
guzel paylasim tsk.
Ey Dicle'nin ve Fırat'ın kusmuğunda hayat oyunu oynayan çocuk; kitabelerde yazan güllerin, bülbülü olman adına: ESSELAM!!!

#5 asudece

asudece

can çıkar özlem çıkmazmış

• Super Moderator
  • 12892 berichten
  • Interests:Din, kültür, tarih, Osmanli, farsca, edebiyat, ailem...
  • Functie: docente economie

Geplaatst op 24 september 2010 - 21:15

Sadece o an mi? o veda edişini hiç birzaman unutamazsin.
güzel anilari, anlattiklarini, yaşadiklarinizi, yaptiklarinizi hatirlarsin elbette ama o veda edişi, ruhunu teslim ettigi anı bir başka hatirlarsin daima...

ölümü tatmak nasildir, onu yaşamak nasildir, acaba cani aciyacakmi, elini sIkIca tutsam biraz daha benimle hayatta kalirmi, mücadele etmesine yardim etsem.....diye düsünüp durursun, ama onun teslim etmekte oldugu o cansiz bedeni fersiz kalipta son defa gözlerini sana cevirip baktiktan sonra bir damlacik gözyasi yanagindan süzüldügü vakit anlarsin kendininde ne kadar caresiz kaldigini.

sözün bitti yer... ölüm Allahin emri... ayriliktir insani yakip kavuran.

Hij die anderen controleert kan machtig zijn, maar hij die zichzelf kan controleren is machtiger.

#6 Seb-i Yelda

Seb-i Yelda

Gönül sînede sensiz!

• Leden
  • 703 berichten
  • Interests:Tek tesellim bir bardak ASK,
    Ama kalbimde ki iftara MAHSER var...

|Kahraman Araz

Geplaatst op 24 september 2010 - 22:40

Ölüm guzel sey, budur perde arkasindan haber, hic guzel olmasaydi ölürmüydü Peygamber(s.a.v)!!

“Yâ Rab, belâ-yı aşk ile kıl âşinâ beni, Bir dem belâ-yı aşkdan etme cüdâ beni!”

#7 Gülce

Gülce
  • Validating
  • 5200 berichten

Geplaatst op 24 september 2010 - 22:42

Hep ölüm haberleri aliriz, bir günde bizim ölüm haberimiz duyurulacaktir elbet.

Veranderd door Gülce, 24 september 2010 - 22:42

" Ben milletim ugruna adamisim kendimi
Bir dogrunun imani bin egriyi düzeltir
Zulüm Azrail olsa, hep hakki tutacagim
Mukaddes davalarda ölüm bile güzeldir"

Muhsin Yazicioglu

#8 Turkmeneli

Turkmeneli

IraqiTurkmen

• Evenement Poster
  • 1826 berichten

Geplaatst op 25 september 2010 - 11:20

Harika bir yazi, arkadaslarin paylasimlarida güzel bir ekleme olmus.Bende daha demin kalkmadan evvel bende ölüm hakkindaki düsüncelerimi dusundum. Bir can dostumun ardindan nice yazilar yazmistim, yazilarimda hep ölümü andigimi, hatirladigimi hatirladim...

Citeren

Biliyormusun, seni düşününce hep ölüm geliyor aklıma. Ölüm tüm canlılara haktır, inandık ve itaat ettik...Allah korusun, ya sen bir gün beni bırakıp Allah'a kavuşursan, ben bu dünyada sensiz ne yaparım?

Citeren

16/11/09 artık sen bana ölümden bahseder oldun, keşke bir uyusamda bir daha uyanmasam diyordun...benim tanıdığım er böyle değildi...çok üzülüyorum bu sözlerine...içimi parçalıyorsun. Bir kere bıkmışsın artık...seni hayata bağlayan kişi ben olmak isterdim. Aslında bağlamak içinde sana daha çok ilgi duyuyorum, herşeyimi seninle paylaşıyorum, oysa sen, dünyadaki en doğru kararı vermiş gibi yüce yaradandan ölümü arzuluyorsun, benide işte yanına...sensiz her geçen vaktim burada nasıl bir ağır hasret ise, ölümünden sonra seninle hayatı bulmuş iken ben sensiz nasıl yaşarım...verme bana bunca azap...benide dile yanına!... Senin için çok dua edeceğim, çünkü sen benim herşeyimsin!
Bazi insanlar vardir, ölmeden ölür gözlerinin önünde...Necip Fazil Kisaküregin Çile adli kitabinda, Ölüm adli bölüm var. Selb-i Yelda örnek vermis.

Citeren

"Ne var ki pazarlığa girişecek ecelle, Sermayem tek kelime ALLAH azze ve celle"
diyor üstad.Sagopa'da soyle diyor:

Citeren

"Tek sahipliğimiz; bilmem kaç gram et ve içine sığınan kemik.. Onuda toprak alır. Elde var ölüm, hüzünlü son bölüm..."
Baska bir anlamli söz:

Citeren

Sevmek iÇin ALLAH..Arkadaş Olmak iÇin Kuran..Nasihat iÇin De Ölüm Yeter.

Unutulmus Türk menem

#9 Keizerin

Keizerin
  • Leden
  • 94 berichten
  • Opleiding/Beroep: P&A

Geplaatst op 25 september 2010 - 11:43

Siyah saç ak defterle geldin, ak saç siyah defterle gidiyosun..
Der Sago :)
Ateşten gömlekler, topraktan çömlekler, ne maymundan geldin, ne de seni getirdi leylekler
Sago'ya kulak ver...

#10 feryâd-û isyân

feryâd-û isyân
  • Evenement Poster
  • 14619 berichten

Geplaatst op 05 januari 2011 - 01:49

ve sonra onu kalbinin bir köşesine koyarsın. bir türkü'yü duyunca veya bir filmi seyredince, oda çok severdi dersin. yüzünde bir an tebessüm oluşur, eski hatıralar canlanır. bir gün elbette kavuşacağız umuduyla, yoluna devam edersin.

#11 Zümrüt

Zümrüt
  • Leden
  • 1832 berichten
  • Interests:Dünyaya fazla dalma, dünya müminin yeri değildir.
    Gururlanma, gurur müminin sanatı değildir.
    Er ve geç, bir gün öleceksin!
  • Opleiding/Beroep: Ha gayret, az kaldi!

Geplaatst op 06 januari 2011 - 22:50

Şuanda dedem çok rahatsiz ve heran bu haberi alacagim diye korkuyorum. yazıni daha evvel okumustum ama bugun daha cok aglattı!
Dost bî-pervâ, felek bî-rahm, devran bî-sükûn...
Derd çok, hem-derd yok, düşman kavî, tâli' zebûn...

Dost pervasız, felek acımasız, zamanın da dur durağı yok...
Dert çok, dert ortağı yok, düşman kuvvetli, talih düşkün...

#12 jamesbond

jamesbond
  • Leden
  • 61 berichten

Geplaatst op 09 januari 2011 - 17:53

bugun bir arkadasimin annesi vefat etmis. Allah amelince rahmet eylesin. bir an kendi annemi dusundum. acaba o vefat etmis olsaydi napardim ben? insan eninde sonunda alisiyor ama nebilim anne baska bisiy. boyle seyleri dusunmek bile insana huzun veriyor.
"Get me a dry martini. Three measures Gordon's, one of vodka... half of Kina Lillet, shake it over ice... then add a thin slice of lemon peel."

#13 Seb-i Yelda

Seb-i Yelda

Gönül sînede sensiz!

• Leden
  • 703 berichten
  • Interests:Tek tesellim bir bardak ASK,
    Ama kalbimde ki iftara MAHSER var...

|Kahraman Araz

Geplaatst op 09 januari 2011 - 18:11

^ hemde ne huzun veriyor.  Cidden sanki bizlere hic gelmeyecekmis gibi.
Ama elbet birgun o kapi calinacak ve herkes birer birer gidecek bu yalan dunyadan.
Rabbim herkese hayirli olumler versin.
“Yâ Rab, belâ-yı aşk ile kıl âşinâ beni, Bir dem belâ-yı aşkdan etme cüdâ beni!”

#14 jamesbond

jamesbond
  • Leden
  • 61 berichten

Geplaatst op 09 januari 2011 - 18:18

amin
"Get me a dry martini. Three measures Gordon's, one of vodka... half of Kina Lillet, shake it over ice... then add a thin slice of lemon peel."

#15 Dilşa

Dilşa
  • Validating
  • 3082 berichten

Geplaatst op 09 januari 2011 - 19:35

bir yakınının ölüm haberini almak gerçekten de çok acı.. hele ki çok sevdiğin ve değer verdiğin biri ise insanın yüreği yanıyor.. ve evet ölüm bizi sevdiklerimizden ayırır ama unutmayalım ki giden için bir kurtuluş bir vuslattır.. ne garip ki ölüm herkes için çok uzaktır sanki hiç gelmeyecek gibi, hatta çoğu zaman hatırlamak bile istemeyiz.. ama bu fani dünyada bizler nerde olursak olalım ölüm bize yetişir, elbet bir gün gelir bizi de bulur..

Bericht bekijkenSeb-i Yelda, op 09 januari 2011 - 18:11 , zei:

Rabbim herkese hayirli olumler versin.
amin.

0 gebruiker(s) lezen dit onderwerp

0 members, 0 guests, 0 anonymous users