Springen naar inhoud

"degismek" üzerine...

• Please log in to reply
Er zijn 19 reacties in dit onderwerp

#1 asudece

asudece

can çıkar özlem çıkmazmış

• Super Moderator
  • 12892 berichten
  • Geslacht:Onbekend :)
  • Interests:Din, kültür, tarih, Osmanli, farsca, edebiyat, ailem...
  • Functie: docente economie

Geplaatst op 02 maart 2010 - 16:06

Değismek; bilmek; anlamak

kücükkende duymustum; insanin degismesi.. tamam, maya derler birde, oturmuş karekteri vardir, ama degisen cok şey olur derler; huyu, fikri, alişkanliklari, düsündükleri...
Gercekten insanin bir kac yil önceki düsündükleri, begendikleri, sevdikleri, inandiklari ile şimdikileri bazen bagdaşmiyor.

Yazarsin, sonra okudugunda bazen kendi yazdigina inanamazsin..
Bunu benmi demişim, ben böylemi düsünmüşüm diye insani hayrete düsürebiliyor bazen kişinin ta kendisi...
yenileniyormu yani insan? veya söylediklerini önce bilmiyor, iyi anlamiyor, daha sonralari daha iyi anlamaya basliyor belkide.
Her neyse.. öyle oldu. Yani son zamanlar herseyin daha cok farkindayim artik. Bilyordum, ama bilmek hicbirzaman farkinda olmak demek degildir.

Artik hayata karsi daha uysal, sakin, ve daha acik davraniyorum. Zorluklarla savasma gibi bir derdim yok, galip cikmak, zoruluklari anlamaya calismak, bazi duygulari saklamak veya gizlemek gibi bir cabam ve derdim yok...
Hayati can kulagi ile önce iyi bir dinlemeye calisiyorum. O da beni dinliyor.
Sonra nedenleri, niyeleride bir kenara attim...
nedenleri ve sebepleri düsünmek anormal degil, tamam. Ama abartip henüz var olmayan ve nedense genelde beyinde acikli tasarlanan sonun ve yine bilinmeyen bir sekilde kacinilmazligina inanarak güzel anlarini berbat etmek sadece delilik olur.

Sonra "mutlu olmak icin baskalarini mutlu etmek sart" laflari...  mutlulugun baskalarinin mutluluguna bagli oldugunu sanan insanlarin laflarini es geciyorum artik.
Sevginin aslinda ilgi demek oldugunu, yani sevgide vermedigin zaman ilgiyi, o sevginin anlaminin kalmayacagini bildigim gibi...
Biliyorum artik bazi klişe laflarin sadece "laf" oldugunu...

Aslinda ne pişmanim ne de pes ediyorum... Sadece degisiyorum.

Geplaatste afbeelding

Hij die anderen controleert kan machtig zijn, maar hij die zichzelf kan controleren is machtiger.

#2 Supurgesiz_Cadi

Supurgesiz_Cadi

9-8-08

• Leden
  • 6094 berichten

Geplaatst op 03 maart 2010 - 09:33

çogu zaman belkide bir çok insanin dü$ünüpte söylemedigi $eyler bunlar.
insan dünkü aklina gülüp geçer derlerdi büyüklerimiz...garip gelirdi önceleri.
insanin ya$i ilerledikce, hayat tecrübesi edindikçe aslinda söylenilenlerin bo$ olmadiginin
farkina variyor. belkide hayata pembe gözlüklerle bakmayi biraktigin zaman söylenmi$
olanlarin altindaki anlami tam çözmü$ oluyorsun. ba$kalarinin ya$adiklari sanki senin
hiç ba$ina gelmeyecekmi$ gibi geliyor, halbuki "bugün ona, yarin sana" demi$ler.

bogu$mayi biraktigin zaman hayati kabullenmi$ oluyorsun zaten. aki$ina birakiyorsun ve
bazen hayati ya$amak gerektigi için ya$ayip geçiyorsun degi$tiginin farkina varmadan...
ve bir gün arkana dönüp ya$adiklarina bakiyorsun...i$te o zaman degi$tigini farkediyorsun.
dü$ünceler, duygular sürekli degisiyor insan denen be$erde. iyikide degi$mekteyiz...

gelecegi dü$ünerek kendini en çok üzen toplumlardan bir tanesi Türk toplumu. insan neden
10 yil sonrasini dü$ünüp kendini üzerki? yada neden hiç olmayacak yada olma ihtimali olan
her$eyi dü$ünüp üzülürki??? garip bi durum, belkide hiç garip degil bilemiyorum.

bunlari dü$ünürken insan kayboluyor ve gerçekten "hep sorguluyoruz" dedigimiz hayati gerçekten
sorgulamaya ba$liyoruz. insan belkide kafayi yer bunlari dü$ünürken...belki hayat çok zor
denildigi üzere, belkide çok kolay biz zorla$tiriyoruz..dü$ünüyorumda eger ahiret hayati
denilene inanmami$ olsaydik duygularimiz dü$üncelerimiz nasil olurdu?
i$te o zaman ya bu hayata daha sımsıkı sarilirdik yada tam tersi her$eyi tamamen birakirdik.

#3 Iqra

Iqra

Piano and I

• Forum Moderator
  • 12283 berichten

Geplaatst op 03 maart 2010 - 11:29

Bu beni çok düşündüren bir konu. İnsan değişir mi? Bana göre hayır. Her insanın kendi bir kimliği vardır ve bunu bence ölene kadar taşır. Değişen şey insanın ilgi alanlarıdır, veya gittikçe olgunlaşmasıdır. Hayatı öğrendikçe, insanları tanıdıkça, farklı farklı durumlar yaşandıkça insan hep kendini biraz daha iyi tanır ve böylece gelecekte vereceği tepkiler de yerine oturur.

Mutluluk olayına gelince: öncelikle insan kendini mutlu edebilmelidir bana göre. Ben küçük şeylerden mutlu olmasını başarabiliyorsam, hayatımdan zevk alıyorum demektir bu. Tabi insanın 24 saat boyunca mutlu olması mümkün değildir. Bunu başardıktan sonra sevdiğimiz veya hiç tanımadığımız insanlara bile iyi davranmak, onları da mutlu edecektir. Misal: sokakta yürüyen yaşlı bir insana gülümseyip, selam vermek gibi.

Kendi hayatımdan misal verecek olursam:
1. Kendime çok yakın gördüğüm bir kişi, bana gelip "sen değiştin" diyerek aslında beni hiç tanımadığını ispat etti. O kişi ile artık görüşmüyorum, çünkü ben değişmedim. Tek değişen şey sanırım: etrafımda olup biten olaylara karşı içimdeki soğukkanlılığımın artmasıydı.

2. Beş yıl önce tanıştığım ve şu an hâlâ çok sevip, saydığım bir arkadaşım bana göre hâlâ aynıdır. O arkadaşımı ozaman nasıl tanıdıysam, şu an hâlâ aynı huylara ve kişiliğe sahip. Değişen tek şey (bu her ikimiz için de geçerli): yıllar geçtikçe olgunlaşmamızdı. Ve bu tür insanlara çok büyük bir saygım var. Böyle insanların hayatımda sayıları (maalesef desem mi bilmiyorum) çok az.

O yüzden en önemli şey: kendi huylarını tarif edebilmek ve karşındaki bir insana kendini olduğun gibi tanıtmaktır.

Ayrıca yıllar önce yazılan şeylere de değinmek istiyorum. Bu benim çok hoşuma giden bir şey. Yıllar önce yazdığım bir şeyi okuduğumda ister istemez gülümseyip: "Vay be, ben yazmışım," diyorum. Şu an saçma gelse bile mesela, o yazdığım şeyin aslında o an için benim için çok önemli bir şey, veya çok değerli bir şey olmuş olduğunu anlayabiliyorum.

Son olarak: Asu abla, güzel yazmışsın. Ellerine sağlık. (f)

Veranderd door Iqra, 03 maart 2010 - 11:30

#4 asudece

asudece

• Super Moderator
  • 12892 berichten

Geplaatst op 31 maart 2010 - 15:11

güzel paylaismlariniz icin tesekkürler kizlar. sizinde ellerinize saglik.

Su evlenen degisiyormu topiginde gördük. evlenenler müsbet veya menfii, degisiyorlarmi veya neden degisirler sorusu gündemde.
Degismek nedense kötüymüs gibi algilaniliyor genelde.

Halbuki degismek gelismekte olabilir.

degismeyi ve degisimi kötüleyerek aslinda gelismeye de kendimizi kapatmamamiz lazim.

İyidir cogu zaman degisim, yükselistir, gelecege atilan güzel adimlardir dikkatli yürürsen.

Veranderd door asudece, 31 maart 2010 - 15:11

Hij die anderen controleert kan machtig zijn, maar hij die zichzelf kan controleren is machtiger.

#5 Burak

Burak

Still changing (stage. 4)

• Forum Moderator
  • 5615 berichten
  • Opleiding/Beroep: New Era institute

Geplaatst op 31 maart 2010 - 22:24

Degismek bazen gelismektir evet. Degismek hayat tecrubesi edinmektir, zorluklari gormektir ve bununla beraber olgunlasmaktir. Olaylara daha soguk kanli yaklasabilmektir, dogru ve yanlisi ayirabilmektir ve bu liste boyle uzar gider. Benim gozumdede aksine insan surekli degisir veya gelisir. Degismeyen insan yerinde sayiyor demektir ve benim gozumde o insandan artik hayir gelmez. Her gordugun, isittigin, yasadigin olay bir insana tecrube kazandirmasi gerekir. Etrafinda olan bitenlerden kendine pay cikartamadigin zaman, bu hayatta ilerleyemezsin. Genelikle insanlar bunu kendiliginden yapiyor zaten. Yani insanlar surekli degisiyor veya gelisiyor.
Fellas of the new era

#6 Iqra

Iqra

Piano and I

• Forum Moderator
  • 12283 berichten

Geplaatst op 31 maart 2010 - 22:31

Bericht bekijkenasudece, op 31 maart 2010 - 15:11 , zei:

Halbuki degismek gelismekte olabilir.

Evet, bak bunu güzel dedin Asu abla. Bazen insanlar bu "gelişmeyi" farklı algılayabiliyorlar maalesef.

@ Burak: jij hebt ook een hele mooie beschrijving gegeven. Hier ben ik het mee eens:
"Degismeyen insan yerinde sayiyor demektir ve benim gozumde o insandan artik hayir gelmez."

Met zo een iemand praat je twee dagen en de derde dag heb je al niets meer ta praten. Ik vind dat men van elkaar moet leren en dit kan alleen als je jezelf gaat ontwikkelen, dus eigenlijk veranderen in positieve zin.

#7 Serkesh

Serkesh
  • Leden
  • 1138 berichten
  • Geslacht:Vrouw
  • Interests:beni enterese etmez

Geplaatst op 01 april 2010 - 13:23

abim bi degisse de artik bi kere de o bana kahvalti hazirlasa ne mutlu olurdum beee :idi:

#8 Iqra

Iqra

Piano and I

• Forum Moderator
  • 12283 berichten

Geplaatst op 01 april 2010 - 22:09

Ik kwam net een verslag tegen die in bijna drie jaar terug heb geschreven tijdens mijn minor Toegepaste Psychologie. Het is best wel interessant wat ik toen heb geschreven hahah, past precies bij deze onderwerp. :P

"Zoals ik al in de les had gezegd; dit ben ik en zo zouden mensen mij moeten accepteren. Ik kan natuurlijk alleen maar mijn goede eigenschappen beschrijven, maar daar heeft niemand iets aan. Een mens vormt een persoonlijkheid met zijn/haar goede én slechte eigenschappen. Je moet een duidelijke indruk achterlaten bij mensen die je leert kennen, zodat die dan later niet kunnen zeggen dat je bent veranderd wanneer er iets gebeurt dat zij niet leuk vinden. Want een mens veranderd niet, een mens ontwikkelt zich alleen maar met de tijd mee."

Veranderd door Iqra, 01 april 2010 - 22:09

#9 asudece

asudece

• Super Moderator
  • 12892 berichten

Geplaatst op 01 april 2010 - 23:10

Iqra, leuk. Mooi bescreven allemaal. Bedankt:)

#10 asudece

asudece

• Super Moderator
  • 12892 berichten

Geplaatst op 23 oktober 2010 - 11:41

ögrencilik dönemimde cok duyardim:
"cok degisti, baksana evlenince emen degisti" derlerdi.
Merak ederdim, evlenince herkesmi degisiyor, bende degisecekmiyim. Insan oglu degismese kabahat degisse kabahat :idi:
Bzler degisikliklerle nasil geciniyoruz?
Degisimleri nasil algiliyoruz. ön yargi ile mi yaklasiyoruz?
Yani kisiyi kirk yl önce nasil tanidiysan ona göremi muamele edersin...

Bir hikaye vardir:
Bir bilgeye sormuşlar:
"Efendim, dünyada en çok kimi seversiniz?
"Terzimi severim," diye cevap vermiş.
Soruyu soranlar şaşırmışlar:
"Aman üstad, dünyada sevecek o kadar çok kimse varken terzi de kim oluyor?
O da nereden çıktı? Neden terzi?"
Bilge, bu soruya da şöyle cevap vermiş:
"Dostlarım, evet ben terzimi severim. Çünkü ona her gittiğimde, benim ölçümü yeniden alır. Ama ötekiler öyle değildir. Bir kez benim hakkımda karar verirler, ölünceye kadar da, beni hep aynı gözle görürler...

#11 Masterpiece

Masterpiece
  • V.i.p.
  • 3000 berichten
  • Opleiding/Beroep: Master Urbanism

Geplaatst op 23 oktober 2010 - 13:22

Bericht bekijkenIqra, op 01 april 2010 - 22:09 , zei:

Want een mens veranderd niet, een mens ontwikkelt zich alleen maar met de tijd mee."

Is dit zo? Ik vraag het me af.
Ontwikkelen is sowieso een aardig groot woord, maar misschien is het de tijd juist die met de mens mee veranderd.. In ieder geval een interessant geval om over na te denken :)

Veranderd door Masterpiece, 23 oktober 2010 - 13:29

I turn to You, cause You're the only one

#12 Iqra

Iqra

Piano and I

• Forum Moderator
  • 12283 berichten

Geplaatst op 23 oktober 2010 - 22:34

Ik ben het niet meer 100% eens met hetgeen wat ik heb gezegd. Ik weet het eigenlijk niet... Wat jij zegt, is denk ik ook van toepassing. Want we zeggen altijd: "Toen was het anders, de tijd is veranderd," etc.

#13 Masterpiece

Masterpiece
  • V.i.p.
  • 3000 berichten
  • Opleiding/Beroep: Master Urbanism

Geplaatst op 23 oktober 2010 - 22:53

We hebben als mens zijnde meestal de neiging om heel veel dingen af te schrijven aan 'dingen' zoals tijd (grappig, want weten we nou eigenlijk wat tijd wel is), terwijl we er best bewust van mogen zijn dat we heeeeeel veel zelf in de hand hebben en dat we daar ook verantwoordelijk moeten zijn.

Soms mogen we ook best toegeven dat we veranderen voor de lol, gewoon puur omdat we het zat zijn van bepaalde dingen en anders willen zijn. Of dat goed of slecht is, is een tweede. En ik praat namens iedereen inclusief mijzelf. People, sjah people :)

Veranderd door Masterpiece, 23 oktober 2010 - 22:54

I turn to You, cause You're the only one

#14 Iqra

Iqra

Piano and I

• Forum Moderator
  • 12283 berichten

Geplaatst op 23 oktober 2010 - 23:04

Son dediğin de aslında düşündürücü bir şey. Sonuçta hepimiz yürüdüğümüz yolları kendimiz seçeriz. İyi veya kötü. Şu an düşünüyorum, düşünüyorum fakat bir sonuca varmıyorum, ki zaten kolay bir şekilde sonuca varılsaydı bu konu bir "problem" olarak görülmezdi insanların gözünde.

Şimdilik benden bu kadar. Yorgunluk beynime vurmuş, bir türlü doğru düzgün yazamadım. :P

#15 insaniyet

insaniyet
  • Leden
  • 765 berichten
  • Geslacht:Man

Geplaatst op 24 oktober 2010 - 08:03

Bericht bekijkenMasterpiece, op 23 oktober 2010 - 13:22 , zei:

Is dit zo? Ik vraag het me af.
Ontwikkelen is sowieso een aardig groot woord, maar misschien is het de tijd juist die met de mens mee veranderd.. In ieder geval een interessant geval om over na te denken Geplaatste afbeelding

verandert
Acı biberler sür dilime dudaklarıma.

0 gebruiker(s) lezen dit onderwerp

0 members, 0 guests, 0 anonymous users