Springen naar inhoud

365 Gün Aşk...

• Please log in to reply
Er zijn 212 reacties in dit onderwerp

#1 BERK

BERK

fe eyne tezhebu

• V.i.p.
  • 1651 berichten
  • Geslacht:Man
  • Interests:...

Geplaatst op 18 februari 2008 - 14:45

Çok yıllar önce bir arkadaşımın kitaplığında böyle bir kitap alıp göz gezdirmiştim. Edebi dili zayıf ama hissi kuvvetli bir kitaptı. Ne yazarı kaldı aklımda ne de kitabın kendisi ama kitabin ismini kendime ilham edinip, hayali bir Leyla'ya Mecnun olup, her gün kısa aşk metinleri ve mektupları yazacağım. Belki her gün yazamayacağım, ama bıkmazsam senenin her gününü yazacağım ve aşksız bir gün kalmayacak. Belki de metinler etkileyici olursa toplar bir kitap bile yaparız. 365 gün aşk ile her dem olacağım. Beşeri, ilahi, manevi, maddi. Herkesin Leylası başkadır ve kim ne dilerse onu bulsun...

18 Şubat 2008 Pazartesi...

Seninle başladım Leyla. Başlangıcım ve evvelim sensin. Tıpkı kendimi seninle bildiğim ve öncesini red ettiğim geçmişim ve hayatım gibi. Bugün diyaframdan zar zor geçen nefesimdeki her hece sensin. Her soluk alışım Ley- ve her soluk verişim -la hecesini soluyor. Kanım Ley- ile toplanıyor ve -la ile pompalanıyor gibi.  Ley-la. Ley-la... Hissediyorum kanımın coşkun akışını, tıpkı seni taa iliklerimde hissetiğim gibi. Damarımda oksijen taşıyan en aktif hemoglobin hücresi senin ismin oldu. Hayat ile olan bağım ve oksijenimsin Leyla. Dışarıya açılan menfezimsin. Namütenahi hislerimin davetkar ezanısın. Senden evvel körelmiş tüm hislerimin yol gösteren asasın. Bugün de her gün gibi seninleyim ve seninle başladım Leyla...
Harekete bile geçiremeyen imanın, sırattan geçirmesine imkan var mı?
we need a little movement!

#2 pepuk

pepuk

| f a r ı m a z |

• Leden
  • 3754 berichten
  • Geslacht:Vrouw

Geplaatst op 18 februari 2008 - 15:28

topic başlığını okur okumaz bir tutam duygu kokusu geldi; ki ardı da gelecektir eminim.. şimdiden emeğine sağlık (f)
istersen mektuplarını yine kilitli bir topice yerleştir, olmaz mı? böylelikle daha fazla kitap (en azından bütünlük) hissini verir..

bir derdim var bin dermana değişmem..

taş olsaydım erirdim
toprak idim dayandım

#3 BERK

BERK

fe eyne tezhebu

• V.i.p.
  • 1651 berichten

Geplaatst op 18 februari 2008 - 15:55

^^ Söylediğini düşündüm alyazmalı ama bu topic, biraz daha kişisel tatmin ve bireysel haz içerdiği için moderator arkadaşları ikide bir rahatsız edeceğim hissi ile bunun da böyle olmasına razı geldim. Bütünlük hakkındaki fikrin çok isabetli ama ben galiba bir word dosyası ile bu bütünlüğü sağlıyacam ve dileyen böyle yapabilir gibi...

#4 BERK

BERK

fe eyne tezhebu

• V.i.p.
  • 1651 berichten

Geplaatst op 19 februari 2008 - 07:49

Citeren

19 Şubat Salı

Sırf seni rüyalarımda görmek ve sadece sana uyanmak için uyuyorum Leyla. Bugün günlerden salı ve ben, her gün olduğu gibi, bugün de seninle uyandım. Gece boyunca hayalinle didar oldum dilhunum. Sonra ağladım ve ağladım. Gözyaşlarımın sinmiş olduğu yatağım ve yorganım, sen kokuyorsun. Tıpkı acılarımın ve sevinçlerimin sen koktuğu gibi. Tıpkı gözlerimdeki yaşların, yastığıma sinmiş kokusu gibi. Ve ben sen kokulu elbiseler giyor, tüm kozmetikçilere sen kokulu parfümleri soruyorum. Bu acıya daha ne kadar dayanırım bilmiyorum ama hayalinin bakışlarının dahi esaretinden pranga yemiş zavallı bir esir oldum. Esirinim Leyla. Kürek mahkumunum. İçinde senin ve benim olduğum sevda gemisinin, okyanusunda yüzen tek ve en ağır işçisi ve mahkumu ben oldum Leyla. Bu gemiyi ayakta tutmak ve denizde yüzdürmek adına, kürek çekişlerimden dolayı uğruna akan her damla teri, bir kavanozun içinde yıllanmış şaraplar gibi, aşk mahsenimde saklıyorum. Uğruna çektiklerimden dolayı ne eriniyorum ne de yoruluyorum Leyla. Sana dair herşey acı bile olsa, çölde suya kavuşan bir bedevinin duyduğu hazı ve ferahlığı veriyor.

Aşkının şarabından tatmış zavallı bir sarhoşem, acizem, fakirem, nakısem, alilem; duy sesimi ve zidergah et Ey Leylaaa!

#5 benmeltem

benmeltem
  • Leden
  • 43 berichten

Geplaatst op 19 februari 2008 - 23:48

Merhaba Berk,

Bu 365 gun ask edabiyati gercekten guzel bir dusunce. Insan yazdikca guzellesir, yazdikca hafiflesir ve ruhu ozgurlesir bence, sende yazdikca ruhunu guzellestirip hayata daha gulen gozlerle bakicaksindir eminim. Ozellikle ask uzerine yazmak heleki insan aski gercekten tatmissa o zaman yureginde ask gununu ve gunlerini isitir zaten.

Bir ay 4 hafta ceker
yil 52
sevgi 365 gun surer
ask ise bir omur

Bu da suan icimden geldi,

Bol 365 li yazilara

#6 BERK

BERK

fe eyne tezhebu

• V.i.p.
  • 1651 berichten

Geplaatst op 20 februari 2008 - 08:32

Citeren

20 Şubat Çarşamba

Her yerde sen varsın Leyla. Üzerine uyandığım güneşte, odamın dört duvarında, aldığım her nefeste, bakışımda, gülüşümde, kızgınlığımda ve her yerde. Ruhumun derinliklerinde ki elem verici haykırış, gam yüklü aşk ızdırabı, yer değişmişlik ve becayiş; beni, sen haline soktu. Ben çok sensizim ama çok sen oldum Leyla… Uğruna, tükendikçe var olmakta ve öldükçe dirilmekteyim. Varoluşum ve dirilişimsin. Sunduğun tüm zehirli aşk oklarının ve fütursuz ısırıklarının açmış olduğu teessür verici kalbi yaramın, yeryüzündeki tek panzehiri ve çaresi sensin Leyla… Söyleyin hekimlere beyhude etrafımda dolanıp yaramı derinleştirmesinler. Görmüyorlar mı nasıl da güneşin buzu erittiği gibi ve ateşin odunu tükettiği gibi senin aşkının ateşi ile tükenip, erimekteyim. Merhamet et Leyla!

Bana aşkı öğrettiğin için seni asla affetmeyeceğim gece bakışlım, gündüz nakışlım!

#7 BERK

BERK

fe eyne tezhebu

• V.i.p.
  • 1651 berichten

Geplaatst op 21 februari 2008 - 13:59

Citeren

21 Şubat Perşembe

Vel-Leyl! Seninle gece güzel ve sen geceden güzelsin. Tıpkı şarkılardaki gibi ipek saçlarını ellerimle ördüm ve bir kemend gibi boynuma taktım. Bayramdır bana bugün. Dün gece rüyamda seni gördüm. Keşke senden evvelimi geri alabilsem ve seninle herşeye yeniden başlasam. Keşke sen tıpkı yolcusunu terminalde unutan yolcu otobüsleri gibi beni sensizlik geçmişinden alsan ve hayata seninle yeniden başlasam. Yak beni Leyla.  Odun ve kağıt doldurulmuş bir dağ evindeki soba gibi çak kibriti varlığıma ve uğruna küllere döneyim. Yokluğunda hiç bir şey beni avutmuyor. Hiç bir ses ve hiç bir hece senin gibi olmuyor. Kurulmuş hiç bir cümle sen olmadan anlam kazanmıyor. Manasız cümlelerim ve vurduymaz savruk hallerimin sebebi sensin. Çöp yığınına dönmüş gönlümün barınaklarına karlar yağdırdın. Madem öyle, sensizliğe mahkum edip beni tekrar kirletme Leyla.

Ahh dostlar! Her ne var ise alemde meğer Leyla imiş...

#8 BERK

BERK

fe eyne tezhebu

• V.i.p.
  • 1651 berichten

Geplaatst op 22 februari 2008 - 08:42

Citeren

22 Şubat Cuma

Seninle var olmak için kendimle savaşıyorum Leyla! Seninle var olmak için tüm hislerimle boğuşuyorum. Tüm kavgalarımı sana liyakatiyle ulaşmak adına veriyorum. Varlığına razı gelmeyen benliğimin hücrelerini işgal etmek ve bir bir idam etmek için ne kadar ordularım varsa, hepsini senin yoluna seferber ettim. Atlı, sipahi ve yaya ne kadar sevda yüklü askerim varsa senden gelecek ufacık bir gülüşü ve haberi bekliyor. Gönlümün kaleleri yakılıp, yıkılmaya ve işgal edilmeye hazır. Bir gülüşüne varlığımın tamamını tarumar edip, her bir parçamı yedi kıtaya savururum Leyla. O zaman her yer de sen olursun ve sen, benim için her yer olursun. Kainat sen kokmalı Leyla ve benliğimde sana ait olmayan ne kadar hücre varsa hepsi ardı sıra yok olmalı ve seninle yer değiştirmeli.

Ölen ben oldum, öldüren ben. Hem zalim ettin beni, hem mazlum. Hem katil ettin beni, hem masum. Dilersen zülüflerini dola boynuma, saçının her bir teline as beni. Yetmedi mi Leyla!

Veranderd door BERK, 22 februari 2008 - 08:46

#9 Iqra

Iqra

Piano and I

• Forum Moderator
  • 12283 berichten
  • Geslacht:Onbekend :)

Geplaatst op 22 februari 2008 - 23:47

Takip ediyorum, güzel yazıyorsun. Succes nog.. (f)

#10 BERK

BERK

fe eyne tezhebu

• V.i.p.
  • 1651 berichten

Geplaatst op 23 februari 2008 - 09:21

Citeren

23 Şubat Cumartesi

Ey L!
Ey Le!
Ey Ley!
Ey Leyl!
Ey Leyla!
Ey aşık olduğum Leyla!
Ey beni ellere güldüren Leyla!
Ey ruhumu kendine esir eden Leyla!
Ey adımı divaneye, deliye çıkaran Leyla!
Ey kurumuş aşk bahçemin, tek çiçeği Leyla!
Ey sabrımı sırat köprüsünde sislere çeviren Leyla!
Ey canımdaki canan yarasından, habersiz olan Leyla!
Ey uğruna perişan, biçare dil-i gedaya döndüğüm Leyla!
Ey kalbimdeki mağaraları, padişah saraylarına çeviren Leyla!
Ey gece gündüz demeden, uğruna çeşmi giryan olduğum Leyla!
Ey herşeyde kendisini bulduğum, kendisinde herşeyi bulduğum Leyla!
Ey isminin her bir harfini, başımın tacı ve gönlümün nuru eylediğim Leyla!

Veranderd door BERK, 23 februari 2008 - 09:22

#11 Reiziger

Reiziger

Mücadelenin olmadigi yerde ilerlemede olmaz!

• Leden
  • 1861 berichten
  • Geslacht:Vrouw
  • Interests:Small actions x lots of people = big change
  • Opleiding/Beroep: Rechtsgeleerdheid (3)

Geplaatst op 23 februari 2008 - 10:10

Citeren

Uğruna çektiklerimden dolayı ne eriniyorum ne de yoruluyorum Leyla. Sana dair herşey acı bile olsa, çölde suya kavuşan bir bedevinin duyduğu hazı ve ferahlığı veriyor.

Oof..harika..

Gozetliyecegim burada paylastiklarini.
Ayrica resminin altindaki yazi sensiz gecen zamanin kazasi yok mu sozu gercekten inanilmaz hos°!

En Sevgiliyi bulman dilegiyle...

Cani gonulden selamlar!

---------------------------------------------------

Gercek sevgi bir anda ortaya cikmaz
ve her istediginde yanmaz onun atesi
Yavasca gelisip kaynasmayla dogar
Ve zamanla saglamlasir askin temeli
Artik ne kararsizlik, ne de eksilme olur
Siddetlenir gittikce, kalbe yerlesir sevgi
Boyledir zira goruruz ki, birden dogan,
Hizla gelisen her seyin, tukenisi yakindir
Oysa ben, zorlu ve sert bir topragim
Her fidanin yetismesine izin vermem
ama kök salabilen bitki artik emindir
nisan yagmurlarinin comertliginden

Ibn Hazm
Guvercin gerdanligindan

Veranderd door Reiziger, 23 februari 2008 - 10:10

Söylesem tesiri yok; Sussam gönül razi degil! (Fuzuli)

#12 BERK

BERK

fe eyne tezhebu

• V.i.p.
  • 1651 berichten

Geplaatst op 23 februari 2008 - 10:54

Citeren

24 Şubat Pazar

Dedim Leyla mısın?
Dedi rüyadır o
Dedim Leyla kokuyorsun
Dedi terdir o
Dedim Leyla’dır yüzün
Dedi yalandır o
Dedim Leyla’dır gözlerin
Dedi güneştendir o
Dedim Leyla’dır bakışın
Dedi gözlerim dalmış
Dedim Leyla’dır gülüşün
Dedi kızgınlıktır o
Dedim Leyla’dır saçların
Dedi kınadır o
Dedim Leyla’dır yanakların
Dedi utanmaktır o
Dedim Leyla’dır dudakların
Dedi boyadır o
Dedim Leyla’dır ellerin
Dedi gurbettir o
Dedim Leyla’dır tenin
Dedi sana gizlidir o
Dedim Leyla’dır zülüflerin
Dedi hayaldir o
Dedim Leyla’dır bedenin
Dedi açlıktır o
Dedim Leyla mısın?
Dedi pes artık
Dedim sen Leyla’sın
Dedi Mecnuna Leyla’yım
Dedim Leyla'ya Mecnunum
Dedi daha değilsin!
Dedim öldürmek midir niyetin
Dedi ölmek kurtulmaktır sana
Dedim kurtar beni
Dedi Mecnunluk meslektir sana

Dedim Leyla! Leylaaa!

#13 BERK

BERK

fe eyne tezhebu

• V.i.p.
  • 1651 berichten

Geplaatst op 25 februari 2008 - 09:14

Citeren

25 Şubat Pazartesi

Firak olmazsa zevalin ne anlamı olur. Her ayrılık bir kavuşmaya gebe değil midir? Bende ki bu ayrılık acısını ve elem verici sensizliği teskin eden yegane şey, bir gün kavuşamanın var olması heyacanıdır ve beklentisidir. En ağır ceza ile cezalanmış mahkumlar gibi ben de sana müptela olmuş bir aşk mahkumuyum ve bağlandığım zincirlerin anahtarı sendedir Leyla. Çözme beni, azad etme. Bilsin yedi cihan sana nasıl da mahkum olduğumu ve bilsin yedi cihan gözlerinin beni nasıl da esir ettiğini. Çözme beni, azad etme Leyla. Hürriyetim ve özgürlüğüm sensin ve sensizlik en büyük esarettir bana. Senin uğruna köle ve esir pazarlarında defalarca satılmış, kapındaki esir et beni. Al yanağındaki gülleri budayan ve koruyan yaşlı bir bahçıvan et beni. Bastığın yerleri silen süpüren bir köle et beni. Ne edersen et ama senden uzak etme Leyla.

Varlığın varlığımdır. Bunu bil ve beni sensizlikten, seni bensizlikten mahrum etme Leyla!

#14 BERK

BERK

fe eyne tezhebu

• V.i.p.
  • 1651 berichten

Geplaatst op 26 februari 2008 - 08:38

Citeren

26 Şubat Salı

Çok sensizim Leyla!
Ve ben sensiz, yetim hakkı ile kazanılmış ve kurulmuş bir masada, aç kan emici oburlar tarafından yenilmiş yemek artıkları gibi oluyorum.
Çok sensizim Leyla!
Ve ben sensiz; çocuklarının gözü önünde emperyalist askerler tarafından tecavüze uğrayan, Irak kadını gibi oluyorum.
Çok sensizim Leyla!
Ve ben sensiz; dağlarda anneler günü için kır çiçeği toplamaya giderken, mayına basmış yedi yaşındaki bir çocucuğun, kopan iki bacağı gibi oluyorum.
Çok sensizim Leyla!
Ve ben sensiz; kıskançlıktan cinayet işlemiş ve yirmi yıl mahpusluk damında yattıktan sonra karısı ile bir pavyonda karşılaşan mahkûm gibi oluyorum.
Çok sensizim Leyla!
Ve ben sensiz; bir annenin çocuğunun askerden teskere mektubunu almasını beklerken, hayattan teskere aldığını haber eden, ölüm mektubu gibi oluyorum.
Çok sensizim Leyla!
Ve ben sensiz; gayri meşru ilişkiden gebe kalmış korkak ve basiretsiz bir kadının, klozete attığı ve üzerine sifonu çektiği bir cenin gibi oluyorum.
Çok sensizim Leyla!
Ve ben sensiz; dört kız çocuğu olduğu için boşanma ile tehdit edilen zavallı bir kadının, beşinci gebeliğindeki beşinci zavallı kız çocuğu gibi oluyorum.
Çok sensizim Leyla!
Ve ben sensiz; çocukları tarafından virane bir evde tek başına yaşamaya terk edilen, zavallı Elif Ninenin, altın dişleri yüzünden kesilmiş kafası gibi oluyorum.
Çok sensizim Leyla!
Ve ben sensiz; kuduz köpekler tarafından ısırılmış bir çocuğun, yolları karlarla kapalı köyde, çaresizlik içinde ilaç bekleyen bir babanın, gözlerinin önünde kuduran çocuğu oluyorum.
Çok sensizim Leyla!
Ve ben sensiz; altı kişilik mesut bir ailenin, depremde yerle bir olmuş enkazının altından, tüm ailesinin öldüğünü gören ama kendisi sağ çıkan, bahtsız bir kız çocuğu gibi oluyorum.
Çok sensizim Leyla!

Çok sensizim Leyla ve ben sensiz; görüyorsun ki şeytana pabucunu ters giydiren bir felaket oluyorum. Felaketim olma ve beni sensiz bırakma Leyla!

#15 BERK

BERK

fe eyne tezhebu

• V.i.p.
  • 1651 berichten

Geplaatst op 28 februari 2008 - 09:43

Citeren

27 Şubat Çarşamba

Her şey hicran bana. Seher hicran dolu, mehtap dert dolu. Sanma ki yüreğim bu hüsrana ve bu hicrana tahammül ediyor. Senin aşkına ram olduğum günden beri, gönlüm perişan ve ateş gibi. Bu ateşi söndürecek su sensin Leyla. Sanki senden bir sevda imparatorluğu kurmuş ve bu aşk saltanatının tahtına oturmuş bir padişah gibiyim. Bu krallığın halkı da benim sadrazamı da benim askeri de. Heyhat gelin görün ki öyle bir padişahlık ki bu; sana emre haddi ve takati olmayan ve de ancak perdeler arkasındaki buğulu gülüşüne dahi rica ile muhtaç olan bir padişahı var...

Seni sevmek ne müşkül bir iştir gel bunu bana sor Leyla!

Veranderd door BERK, 28 februari 2008 - 09:45

0 gebruiker(s) lezen dit onderwerp

0 members, 0 guests, 0 anonymous users