Springen naar inhoud

Bidden Jullie Altijd Farz én Sünnet?

• Please log in to reply
Er zijn 49 reacties in dit onderwerp

#31 F1_racedriver

F1_racedriver
  • V.i.p.
  • 9793 berichten
  • Geslacht:Man

Geplaatst op 29 juni 2005 - 00:51

erkekler genelde 12 yasindan itibaren, kizlarda 9 yasindan itibaren bulug çagina girmeye baslarlar.
Her ikisinde son yas 15'tir. Bülug, rüyada ihtilam olmakla anlasilir. Akil bagli olundugu andan itibaren namaz farzdir.
kiz/erkek 15 yasina girdigi halde eger halen ihtilam olmadiysa, hükmen yinede akil bagli sayilir. Hanefi, Safi, Maliki ve Hanbeli de hüküm bu sekilde.

Veranderd door F1_racedriver, 29 juni 2005 - 00:55

#32 mevlana

mevlana

recep tayyipti murdar oldu

• Leden
  • 2122 berichten
  • Opleiding/Beroep: thk

Geplaatst op 29 juni 2005 - 01:21

edit edit..

İnsanın bir emir veya yasakla sorumlu tutulabilmesi için, öncelikle akıllı ve çocukluk devresinden kurtulup bâliğ olması şarttır. İslâm'da "ef'âl-i mükellefîn*, sorumluluk durumunda olan kimselerin yapmaları veya yapmamaları gereken bir takım emir ve yasaklar vardır. Bunlar; farz, vacip, sünnet, müstehab helâl, mübah, mekruh, haramdır. Müslümanlar da bunlardan bir kısmını yapmakla,bir kısmını da yapmamakla yükümlüdürler. Bu yükümlülükler, büluğ çağı dediğimiz yaşa gelince başlar. Bu nedenle İslâm'ın bülûğ çağı ile çok yakından ilgisi vardır. Bülûğ çağının başlangıcı, kızlarda dokuz: erkek çocuklarda oniki yaşın bitimidir. Son sınırı ise soğuk iklimlerde veya anormal hallerde erkeklerde onsekiz; kızlarda da onyedi yaştır. Artık erkek onsekiz, kız da onyedi yaşına gelince bülûğa ermiş sayılırlar. Ancak kız veya erkek, bülûğa erme sınırının son yaşlarına gelmeden, uykuda veya uyanıkken ihtilam olurlar, menileri gelir veya kadın ve erkek evlenmeleri halinde biri hamile kalmaya, diğeri de hamile bırakmaya müsait duruma gelirlerse, artık bülûğa ermiş sayılırlar. (Mecelle, mad. 985) Yukarıda saydığımız bülûğa erme sıfatları genellikle kızlarda dokuz, erkeklerde oniki yaşlarında meydana gelir. İklimin sıcak olduğu bölgelerde yetişme daha erken olacağından, bu özellikler daha erken yaşlarda da görülebilir. Bu özelliklerin görüldüğü andan itibaren de İslâmî sorumluluklar başlar. Bu yaşa gelmeyenlere İslâmî sorumluluk yüklenmemiştir. (Tecrid-i Sarîh, I, 80). İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed'e göre, gerek erkek, ve gerek kızlar için bülûğ yaşının son sınırı onbeş yaştır. (Mecelle, mad. 987) Hanefî mezhebinde fetva da buna göre verilmiştir. Şâfiî ve Hanbelî mezhebinde bülûğ yaşının son sınırı onbeş, Mâlikî mezhebinde onsekiz yaş olarak belirlenmiştir.

http://www.sevde.de/...Ans/B/bulug.htm

ehli sunnetin gorusu burada... Ben farkli biliyorum. Yani kizlarda en son 9 oldugunu biliyordum. Belkide mezhepler arasindaki farktan dolayi oyle biliyorum...

Veranderd door mevlana, 29 juni 2005 - 01:35

Suya kavusacagindan emin olan susamaz bir an.. Emirel Muminin

#33 F1_racedriver

F1_racedriver
  • V.i.p.
  • 9793 berichten

Geplaatst op 29 juni 2005 - 01:42

Büyük Islam Ilmihali, Hanefi Safi Maliki ve Hanbeli toplanir. dalginligima gelmedi, yazmadan evvel daima mümkün mertebe kontrol ederim bildigimi/yazacagimi.

siada hüküm farkli olabilir.

#34 zubiej

zubiej
  • Leden(2)
  • 499 berichten
  • Opleiding/Beroep: Havo

Geplaatst op 30 juni 2005 - 14:01

F1_racedriver, op 29 Jun 2005, 01:51, zei:

erkekler genelde 12 yasindan itibaren, kizlarda 9 yasindan itibaren bulug çagina girmeye baslarlar.
Her ikisinde son yas 15'tir. Bülug, rüyada ihtilam olmakla anlasilir. Akil bagli olundugu andan itibaren namaz farzdir.
kiz/erkek 15 yasina girdigi halde eger halen ihtilam olmadiysa, hükmen yinede akil bagli sayilir. Hanefi, Safi, Maliki ve Hanbeli de hüküm bu sekilde.

Bericht bekijken

ben anlamadim simdi,15 den sonra eger daha hala namaz kilmiyorsan ne oluyor? :S
EmiRdagLi oLunMaz,EmiRdagLi DoguLuR

#35 Lümeya

Lümeya
  • Leden
  • 2107 berichten

Geplaatst op 30 juni 2005 - 14:07

-edit-

Veranderd door Rüveyda, 30 juni 2005 - 14:28

#36 Şehzade

Şehzade
  • Validating
  • 1929 berichten

Geplaatst op 30 juni 2005 - 14:27

Allebei...
Soms alleen farz..

#37 F1_racedriver

F1_racedriver
  • V.i.p.
  • 9793 berichten

Geplaatst op 30 juni 2005 - 18:59

zubiej, op 30 Jun 2005, 15:01, zei:

ben anlamadim simdi,15 den sonra eger daha hala namaz kilmiyorsan ne oluyor? :S

Bericht bekijken

15'den sonra halen namaz kilmiyorsan degil :D 15 yasina kadar halen  akil bagli olmamis olan (yahut bunun isaretleri belli olmayan) kisiye, namaz bu halde yinede üzerine farz olur :)

#38 KainatIn_sIrlarI

KainatIn_sIrlarI
  • V.i.p.
  • 3409 berichten
  • Geslacht:Vrouw
  • Interests:din ve egitim
  • Opleiding/Beroep: Law...

Geplaatst op 03 juli 2005 - 22:53

@F1 kardesim

Citeren

Bi zamanlar, kaza namazi olan nafile kilamaz diyenler oldu.

Bunun,   safi mezhebine mahsus oldugunu  hatirliyorum....

Nafile namazimiz hicbir zaman kazalarimizin yerine gecmez. Gecmis farz namazlarimizi kaza yapmamiz lazim.

Bir kul farzi kilmakla Allaha olan borcunu eda etmis olur,
nafile kilmakla da h.z Allaha yaklasir....

Selametle

Veranderd door kainatin_sirlari, 03 juli 2005 - 22:58

"Life isn't about waiting for the storm to pass. It's about learning to dance in the rain!"

#39 Attar

Attar
  • Leden
  • 9928 berichten
  • Opleiding/Beroep: Karalayan el

Geplaatst op 03 juli 2005 - 23:10

Bu hanefide de gecerli, ilk kazalari kil sonra nafilelere basla.......
Dama cikma iz olur

emmoğlu

#40 KainatIn_sIrlarI

KainatIn_sIrlarI
  • V.i.p.
  • 3409 berichten
  • Geslacht:Vrouw
  • Interests:din ve egitim
  • Opleiding/Beroep: Law...

Geplaatst op 03 juli 2005 - 23:14

Ensar, op 3 Jul 2005, 23:10, zei:

Bericht bekijken

Benim demek istedigim ..

tabiki daima evvela farz kilinir daha sonra nafileler..
Hic farzi kilmadan nafile kilmak dogru olmaz
Ama Safi mezhebinde Kaza namazlari bitmedigi muddetce Nafile kilinamaz..

bunu demek istedim...
"Life isn't about waiting for the storm to pass. It's about learning to dance in the rain!"

#41 Lale-Zar

Lale-Zar
  • Leden
  • 3109 berichten
  • Interests:DuaM
  • Opleiding/Beroep: Social Work

Geplaatst op 03 juli 2005 - 23:18

Ensar, op 4 Jul 2005, 00:10, zei:

Bericht bekijken

yanlis hatirliyor olsan gerek arkadasim, hanefi mezhebinde farz saten kilinir sünneti ise vazgecilmeyek gibi ustun tutulur, Rasul cok az terketmis diye cogu kez kilinir ve ayrica nafile namazlara gelince.. kisi istedigi takdirde ister kaza namazi olsun ister olmasin nafile ibadetini yapabilir..

hanefi mezhebinin fikihi boyle..
... evrim, devrim, afet, zelzele yasamaliyim ben ben olana denk...

#42 Attar

Attar
  • Leden
  • 9928 berichten

Geplaatst op 03 juli 2005 - 23:24

EHli Sunnet vel cemaat gore boyle...

Kaza borcu olan nafile namaz kılamaz

Sual: Kaza namazı borcu olan, nafile namaz kılabilir mi?

CEVAP
Kazası olan nafile namaz kılamaz. İmam-ı Gazali hazretlerinin Dürret-ül Fahire kitabındaki hadis-i şerifte (Kazaya kalmış namaz borcu bulunanın, nafile namazı kabul olmaz) buyuruldu.
Ahmed Cami hazretlerinin, Miftah-un-necat kitabındaki hadis-i şerifte, (Ya Ali, halk nafile ile meşgul olurken, sen farzları tamamla) buyuruldu.

Hz. Ali’nin rivayet ettiği hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Farz borcu olan, kaza etmeden, nafile kılarsa, boş yere zahmet çekmiş olur, kazasını ödemedikçe, nafile namazları kabul olmaz) [Fütuh-ul Gayb m. 48]

Başka bir hadis-i şerifte de (Farzları eda ve muhafaza etmek cihadın en faziletlisidir) buyuruldu. (Taberani)

Hadis-i Kudside (Farz yapmakla bana yaklaşıldığı gibi, hiçbir ibadetle yaklaşılamaz) buyuruldu. (Beyheki)

Abdülkadir-i Geylani hazretleri buyuruyor ki:
(Farz borcu varken nafile ile meşgul olmak ahmaklıktır. Kaza borcu olanın nafile kılması, alacaklıya, borçlunun hediye götürmesine benzer ki, elbette kabul olmaz. Mümin, bir tüccara benzer, farzlar sermayesi, nafileler kazancıdır. Sermaye kurtarılmadan kâr olmaz.) [Fütuh-ul Gayb m. 48]

İki niyetli namaz
Farz namaz borcu olan, sünnetleri kılarken kazaya da niyet etmelidir.
Sünnet yerine kaza kılan, sünneti terk etmiş olmaz. Fakat sünnetin sevabına kavuşmak için, kazayı kılarken, sünneti kılmaya da niyet etmelidir. Vaktin farzını kılarken, sünnete de niyet edilirse, sünnet sahih olmaz. Fakat, kaza kılarken sünnete de niyet etmek sahih olur. (Eşbah)

Büyük âlim İbni Nüceym'e soruldu ki, kaza namazı olan kimse, sünnetleri kılarken kazaya niyet ederek kılsa, sünnetleri terk etmiş olur mu? Cevabında, (Sünnetleri terk etmiş olmaz. Çünkü sünnetleri kılmaktan maksat, o vakit içinde farzdan başka bir namaz daha kılmaktır. Kaza kılmakla, sünnet de yerine getirilmiş olur.) [Nevadir-i fıkhiyye fi mezheb-il-eimmet-il Hanefiyye s. 36]

Dürr-ül-muhtar'ın, (Nafile kılmak isteyen, önce namaz kılmayı adamalı, sonra, nafile yerine, bu adak namazı kılmalıdır. Sünnet namazları nezr ettikten sonra kılan, bu sünnetleri kılmış olur) ifadesini, İbni Abidin hazretleri açıklarken, (Nezr edilen namazı kılmak vacip olduğu için, vacip sevabı hasıl olur. Sünnet yerine, nezr olunan namaz kılınınca, sünnet de kılınmış olur) buyuruyor.

Sünnetleri önceden nezr edip de, nezr olarak kılmanın daha iyi olduğu Halebi'de ve (Tahtavi)nin (Merakıl-felah) haşiyesinde yazılıdır. Böylece, öğle sünnetini kılmadan önce (Dört rekat namaz kılmak nezrim olsun) dese, sonra adak olarak niyet edip, kılsa, hem vacip sevabı kazanır, hem de öğle namazının sünnetini kılmış olur. Kulun, kendine vacip ettiği namazı kılması ile, sünnet terk edilmiş olmayınca, Allah’ın farz kıldığı kaza namazı kılınınca, sünnet terk edilmiş olmaz. Hem kaza, hem de sünnet kılınmış olur.
Dama cikma iz olur

emmoğlu

#43 Lale-Zar

Lale-Zar
  • Leden
  • 3109 berichten
  • Interests:DuaM
  • Opleiding/Beroep: Social Work

Geplaatst op 03 juli 2005 - 23:37

arkadasim,

Hanefi mezhebine
göre kazasi olan nafile namazi kilabilir
... evrim, devrim, afet, zelzele yasamaliyim ben ben olana denk...

#44 Attar

Attar
  • Leden
  • 9928 berichten

Geplaatst op 04 juli 2005 - 00:17

Lale-Zar, op 3 Jul 2005, 23:37, zei:

arkadasim,

Hanefi mezhebine
göre kazasi olan nafile namazi kilabilir

Bericht bekijken

Sen anlamadin galiba, boylede kalsin....
Dama cikma iz olur

emmoğlu

#45 F1_racedriver

F1_racedriver
  • V.i.p.
  • 9793 berichten

Geplaatst op 04 juli 2005 - 02:15

Imami Gazali (ks), Safi mezhebinden
Abdulkadir Geylani (ks), Maliki'dir (of was 't nou Hanbeli :denk: herhalde maliki neyse)
;)

Büyük Islam Ilmihalinden:

"..Sünnetleri (müekked olsun olmasin) terk ederek bunlarin yerine kazaya niyet edilmesi daha iyi degildir. Bu (sünnet) niyetlere niyet edilmesi evla olanidir. Hatta! kusluk  ve tesbih namazlari gibi, haklarinda nakil bulunan nafile namazlarda böyledir. Bunlara da böyle nafile olarak niyet etmek evladir.
Çünkü bu sünnetler, farz namazlari tamamlar, bunlarin baska vakitlerde yerine getirilmesi mümkün degildir. Kaza namazlari ise, muayyen vakitleri olmadigi için onlarin her zaman yerine getirilmesi mümkündür.
....
Böyle bir günahi isleyenin (namazi kazaya birakmak) fazla ibadet ederek Allah'in CC bagislamasina siginmasi gerekirken, hakkinda Rasulullah (sav) sefaatinin tecelli etmesine vesile olacak bir takim sünnet VE nafileleri terk etmek nasil uygun olabilir?.."

Genelde, not düsülmedikten sonra, B. Islam Ilmihalinde Hanefi mezhebi üzre yaziyor.

@ Ensar, kaza namazi olan nafile namazi kilabilir derken, kazalar durabilir anlaminda degil. Kazalarini yerine getirmek sarti ile yanirsira, vakitleri oldugunda nakil olan, duha, evvabil ve teheccüd gibi nafile namazlarini kilabilir. ;) Hanefide

Veranderd door F1_racedriver, 04 juli 2005 - 02:17

0 gebruiker(s) lezen dit onderwerp

0 members, 0 guests, 0 anonymous users